Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Sętal

Kościół św. Mikołaja

Pierwszy kościół w Sętalu wymieniany jest w dokumentach pochodzących z roku 1344, niestety brak jednak jakichkolwiek informacji na temat jego wyglądu. Najprawdopodobniej został on zniszczony podczas wojny polsko – krzyżackiej, toczonej w latach 1519-1521. Nowa świątynia została odbudowana w tym samym wieku, 30 października 1583 r. konsekrował ją biskup Marcin Kromer powierzając opiece Wszystkich Świętych i Świętego Mikołaja. Ta budowla przetrwała do roku 1908 kiedy strawił ją pożar, ale już tego samego roku przystąpiono do jej odbudowy według projektu Fritza Heitmanna z Królewca. Prace budowlane zakończone zostały w 1910 r. natomiast 11 lipca 1911 r. ponownej konsekracji nowego obiektu, ale pod dotychczasowym wezwaniem dokonał biskup Augustyn Bludau.

Kościół w Sętalu to budowla orientowana i trójnawowa, utrzymana w stylu neogotyckim. Wzniesiono go z czerwonej cegły na rzucie prostokąta, od zachodu przylega do niego kwadratowa wieża z kruchtą w przyziemiu. Świątynię przykrywa dach dwuspadowy, z którego wyrasta smukła wieża zwieńczona kutym krzyżem. Korpus obiektu został oszkarpowany, a jego ściany podzielone na przęsła przez wmontowanie ostrołukowych okien.

Wyposażenie i wystrój kościoła jest raczej ujednolicone, pochodzi głównie z początku XX wieku i utrzymane jak całość w stylu neogotyckim. Godne uwagi są drewniane rzeźby o różnym wątku religijnym, które ozdabiają ołtarz główny i ołtarze boczne. Zachowały się także cenne zabytki sztuki złotniczej, warto tu wspomnieć o kielichach i naczyniu na oleje święte z wieku XVIII czy pacyfikale wykonanym w tym samych okresie w warsztacie złotnika Jerzego Mittaga w Dobrym Mieście.

Przy kościele zachowały się ślady dawnego cmentarza z ciekawymi przykładami starych żeliwnych krzyży, zachował się także nagrobek jednego z dawnych duchownych tej parafii. W roku 1993 świątynia w Sętalu wpisana została do rejestru zabytków.

Opis uzupełnił: maniek66 19-02-2016

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Sętal
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na