W krajobrazie Prus Wschodnich pomniki upamiętniające poległych podczas I wojny światowej powstawały głównie w pierwszym dziesięcioleciu po jej zakończeniu. Pojawiały się prawie w każdej większej miejscowości lub parafii a na tablicach umieszczano nazwiska mieszkańców, którzy zginęli na odległych frontach, także nazwiska osób cywilnych które poległy w okolicy.
Pomnik w Cerkiewniku został wystawiony na północnej stronie parceli przykościelnego cmentarza, w ten sposób, że właściwie obecnie stanowi część jego ogrodzenia. Budowla ta zbytnio nie odbiega od klimatu tego regionu, pomnik bowiem swoją formą nawiązuje do kształtu warmińskiej kapliczki.
Na trzech tablicach, prócz patriotycznych sentencji wyryto 19 nazwisk i raczej dotyczą one tylko tej miejscowości, gdyż nie wymienia się innej, co ważne nadal zachowano na nim język niemiecki. Pomnik jest w dobrym stanie zwłaszcza, iż w ostatnich latach był odnowiony. Umiejscowiony jest w samym centrum wsi w sąsiedztwie cmentarza i parafialnego kościoła.