Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Cerkiewnik

Warmińskie kapliczki

Wieś została założona przez biskupa Henryka Sorbona w roku 1383. W 1397 r. Cerkiewnik przeszedł na własność kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. Podczas konfliktu polsko – krzyżackiego w latach 1519 – 1521 miejsce to zostało zniszczone, ale już w tym samym wieku miejscowość została odbudowana.

Do roku 1945 Cerkiewnik nosił niemiecką nazwę Münsterberg, czyli Miła Góra. Współcześnie jest to nader ciekawa okolica a o atrakcyjności w dużej mierze decyduje położenie. Cerkiewnik usytuowany jest bowiem w dolinie rzeki Łyny oraz nad jeziorem Limajno i Stobajno. Inny czynnik to zabytki architektury i zabytki - mowa tu o kościele Świętej Katarzyny i licznych przykładach starej zabudowy. Do tego punktu oczywiście należy dodać siedem kapliczek warmińskich wybudowanych we wsi i w jej okolicach.

Powstały one pod koniec XIX w. jak też na początku XX w. i wszystkie nawiązują do form neogotyckich, czyli czerwona cegła licowa i zastosowanie detali architektonicznych odnoszących się do tego okresu. W tej liczbie najbardziej wyróżniają dwie kapliczki znajdujące się w samym centrum wsi i praktycznie są do siebie bliźniaczo podobne.

Jedna z nich została odnowiona w roku 2003 o czym zaświadcza wiatrowa chorągiewka. Z racji okazałego drzewa rosnącego tuż za nią, nazwana została przez mieszkańców „Kapliczką pod gruszą”.
Druga ze wspomnianych oddalona jest o kilkadziesiąt metrów, nieznacznie różni się od poprzedniej elewacją, bowiem podczas renowacji niektóre partie korpusu otynkowano i pomalowano. Ta kapliczka z racji swojego otoczenia nazwana jest „Kapliczką pod świerkiem”.

W pobliżu kościoła znajduje się kapliczka o formach neogotyku dekoracyjnego. Odwołują się do tego charakterystyczne sterczyny w szczycie i dużych rozmiarów wnęka od frontu. Ta budowla została nazwana „Kapliczka pod lipami”, niestety po tej zapewne ciekawej asyście pozostały tylko dużych rozmiarów pnie.

Kolejna kapliczka zlokalizowana jest przy drodze do dworca kolejowego, nazwana „Ave Maryja” i posiada bardzo zadbaną ceglaną elewacją.

Trzy kapliczki rozsiane są w różnych miejscach na kolonii Cerkiewnika a jest to obszar dość rozległy, gdyż w niektórych punktach odległość do centrum wsi sięga nawet około pięciu kilometrów. Chociaż z reguły to właśnie te obiekty tworzą właściwy klimat - często zgodnie z tradycją otoczone starymi drzewami i zaopatrzone w dzwonki wyznaczające dawniej rytm dnia codziennego.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Cerkiewnik
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na