Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Bartołty Wielkie

Warmińskie kapliczki

O miejscu dzisiejszych Bartołt Wielkich wzmiankuje się w dokumentach z początku XIV w., z których wiadomo że już wówczas istniała tu osada. W tym też wieku dokonano lokacji, w późniejszym czasie wieś była własnością rodziny Kromerów spokrewnionej z biskupem warmińskim Marcinem Kromerem. W przeszłości miejscowość nosiła nazwę Bartelsdorf, później Groß Bartelsdorf gdy w XVIII w. wyodrębniły się Bartołty Małe. W granicach wsi znajdują się trzy kapliczki, dwie usytuowane w centrum a jedna na kolonii przy leśnej drodze.

Kapliczka którą wybudowano przy głównej drodze tuż obok domu zakonnego jest starsza, pochodzi z drugiej połowy XVIII. Dawniej była to budowla bardzie bogata architektonicznie, zwłaszcza w zdobienia pilastrami. Obecnie posiada ona prostą i skromna architekturę, jest tynkowana oraz zamkniętą półkoliście większą wnęką w dolnej części i niewielką płyciną w szczycie.

Drugą kapliczkę odnajdziemy na wydzielonym terenie obok skrzyżowania tej samej drogi z droga prowadzącą na cmentarz, jest ona młodsza gdyż pochodzi z końca XIX w. Posiada ona formy zbliżone do neogotyckich, jest jednokondygnacyjna usadowiona na wysokim cokole z piramidalnym zwieńczeniem dachu. Jej niewątpliwie główny atut to to znacznych rozmiarów ostrołukowe wnęki umieszczone w trzech elewacjach, frontowa dodatkowo ujęta dekoracyjną blendą zamkniętą trójlistnie. W niszy drewniana figura świętego Floriana, i trzeba tak odczytywać iż to właśnie jemu poświęcono ten obiekt.

Do trzeciej kapliczki trzeba udać się trochę dalej w kierunku jeziora Południewskie, jest ona umiejscowiona na terenie nieistniejącego niewielkiego majątku Paulshof. Ta budowla najbardziej nawiązuje to niepisanej tradycji tego regionu, jest ona murowana z czerwonej cegły licowe i uwydatnia wyraźne cechy neogotyckie. Kapliczka wybudowana została w roku 1911, informuje o tym metalowa chorągiewka wieńcząca krzyż na szczycie daszku. Nie ma ona częstszych gości ale nie jest zaniedbana, pomimo że w 1997 r. do rejestru zabytków wpisano tylko te znajdujące się w samej wsi.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Bartołty Wielkie
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na