W przeszłości to zasiedlone miejsce było częścią miejscowości Bartołty Wielkie, jednak w XVIII wieku doszło do podziału wsi i wyodrębniły się Bartołty Małe. Do 1945 roku funkcjonowała tu nazwa Klein Bartelsdorf. Współcześnie prowadzi tu w zasadzie jedna piaszczysta droga i jest to w sumie kilka domostw zagubionych w lesie, niewielu tu też dawnych mieszkańców. Odnajdziemy tu jednak trzy kapliczki postawione na przełomie XIX i XX wieku, dwie położone są w samej wsi na rozstajach dróg a jedna trochę na uboczu w lesie. Jedna z nich znajduje się naprzeciw prywatnej posesji, różni się od pozostałych gdyż jest otynkowana.
Jest to kapliczka o prostej bryle i gładkich ścianach rozczłonkowanych jedynie otworami wnęk oraz gzymsem kordonowym, całość nakryta dachem dwuspadowym. Budowla ta należy do powszechnego i chętnie stosowanego typu konstrukcji, charakterystycznego szczególnie dla okresu I połowy XIX wieku jednakże popularnego aż do początku wieku XX. Głównym atutem kapliczki jest oszklona wnęka z ludową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, nad nią otwarta nisza również ze statuetką świętego. W szczycie umieszczona jest data 1921, jednak może ona odnosić się do czasu budowy ale również może oznaczać prace remontowe. Kapliczka jest starannie pielęgnowana, dodatkowo otacza ją niskie drewniane ogrodzenie.
Dwie pozostałe kapliczki są bardzo zbliżone do siebie konstrukcyjnie, murowane z czerwonej cegły licowej o rozbudowanych formach szczytów. Duże otwarte wnęki kryją w sobie figury Maryjne, niestety współczesne chociaż jeszcze w latach dziewięćdziesiątych zachowane były oryginalne rzeźby.
Warto zwrócić uwagę na przydrożne krzyże, zwłaszcza na ten stojący przy drodze prowadzącej do wsi i oraz na ten ustawiony w prywatnym ogródku. Otóż te krzyże są praktycznie identyczne, wyglądają jakby wykonano je z drewna ale w rzeczywistości są to betonowe odlewy powstałe w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Na tym znajdującym się we wsi zawieszono drewnianą figurkę Chrystusa Ukrzyżowanego.