Środkowo-zachodnią część dzisiejszej Bydgoszczy zajmuje dawne przedmieście nazywane Okolem. Obejmuje tereny sztucznej wyspy utworzonej w widłach Brdy i jej kanału. Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku obszar ten pozostawał prawie niezagospodarowany. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie tego stulecia. Wówczas wytyczono układ przestrzenny, który z czasem wypełniła nowa zabudowa. Powstały tutaj zakłady przemysłowe i zespoły domów mieszkalnych. Jedną z ważniejszych arterii stała się wytyczona w 1860 r. dzisiejsza ulica Królowej Jadwigi wówczas nosząca nazwę Victoriastrasse.
Okole włączono do Bydgoszczy w 1920 r. Bydgoszcz była w XIX i na początku XX wieku miejscem pracy wielu doskonałych architektów, zarówno pochodzących z Berlina, jak i mieszkających w mieście. Czerpali oni wzorce dla swoich projektów z architektury berlińskiej należącej wówczas do najciekawszej w Europie. Dzięki temu miasto nad Brdą może pochwalić się całym przekrojem obowiązujących wtedy trendów, od neogotyku, poprzez neorenesans i neobarok po neoklasycyzm, a na modernizmie kończąc. Wędrówka ulicami pozwala na zapoznanie się z tym tematem.
Przy ulicy Królowej Jadwigi 19 znajduje się przykład kamienicy nawiązującej stylem do włoskiego renesansu. Fasady budynku powstałego w 4 ćw. XIX w. posiadają boniowany parter z łukowato zwieńczonymi oknami. Partia dwóch wyższych kondygnacji otrzymała bogato dekorowaną elewację. Zwracają uwagę dekoracje sztukatorskie pomiędzy piętrami, pilastry rozdzielające piony oraz ciekawe obramowania okien. Dom wieńczy czwarta kondygnacja z ozdobnym gzymsem koronującym. Elementami rozbijającymi całość są dwa wykusze nad wejściami z drewnianymi obudowami balkonów na poziomie drugiego piętra. Neorenesansowa kamienica, pięknie odnowiona w ostatnim okresie, ujęta jest w bydgoskiej gminnej ewidencji zabytków.