Wieś pod nazwą Hogenwalt założono w roku 1363, jednak już wkrótce została zniszczona podczas wojen Zakonu Krzyżackiego z Polską. Ponownej kolonizacji i lokacji terenów dokonał Mikołaj Kopernik w 1519 r. Obecnie funkcjonująca nazwa Ługwałd pojawiła się w dokumentach w roku 1884, chociaż tuż po wojnie bardzo krótko tę miejscowość Ługowo.
W Ługwałdzie możemy zobaczyć dwie przydroże kapliczki, jedną w centrum wsi a drugą stojącą przy drodze wyjazdowej w kierunku szosy dobromiejskiej lub inaczej drogi krajowej nr 51. Obie kapliczki są murowane z cegły i otynkowane, o jednorodnej zwartej bryle oraz nakryte dachem dwuspadowym, utrzymane w stylu neoklasycystycznym.
Budowla usytuowana w centrum wsi i znajdująca się naprzeciw miejscowego sklepu została wystawiona prawdopodobnie w połowie XIX wieku, w związku z szalejącą w okolicy zarazą. Jest pozbawiona bogatych detali architektonicznych, posiada tylko dwie niewielkie nisze od frontu. W większej dolnej znajduje się figura Matki Boskiej natomiast, w górnej inne elementy religijne w otoczeniu kompozycji kwiatowych, całość wieńczy metalowy wysoki krucyfiks.
Kapliczka stojąca przy wyjeździe z Ługwałdu pochodzi również z tego samego okresu i kiedyś utrzymana była w tym samym neoklasycystycznym stylu. Niestety niedawno wyremontowano ją używając współczesnych materiałów, w ten sposób pozbawiono ją uroku dawności i pewnych wartości historycznych. Kapliczka ozdobiona jest pojedynczą niszą i falistym gzymsem, we wnęce bardzo ładna figura Marii z Dzieciątkiem w otoczeniu kwiatów.
W sierpniu 2013 roku mieszkańcy Ługwałdu świętowali 650 – lecie powstania wsi. Swoistym upamiętnieniem tamtych wydarzeń jest współczesna kapliczka w formie dzwonniczki, w której zawieszono dzwon używany wcześniej. Nader swoiste nawiązanie do historii i tradycji tego regionu.