Niewielki budynek mieszkalny znajdujący się w centrum wsi może przyciągnąć uwagę swoim położeniem, kształtem i detalami konstrukcyjnymi. Z pewnością zauważymy fragmenty oryginalnej więźby dachowej, starannie ozdobionej ciesielskimi wycięciami, czy masywny i wysoki komin. Jednak dociekliwsi obserwatorzy powinni zadać pytanie, dlaczego ten budynek postawiono niemal przy krawężniku bardzo ruchliwej drogi, zagadkę stanowi też mała przybudówka w szczycie budynku oraz drzwi wychodzące właściwie prosto na szosę. Aby znaleźć odpowiedź, trzeba sięgnąć do czasów średniowiecza.
W tamtych czasach ruch kołowy między Dobrym Miastem a Olsztynem odbywał się przez najbliższy trwały i solidny most, który znajdował się w miejscowości Wadąg. Ten stan rzeczy trwał aż do roku 1859, kiedy to ukończono budowę nowego szlaku przeprowadzonego przez wieś Dywity i co za tym idzie, powstał też pierwszy most. Od czasów średniowiecza również pobierano opłaty w różnej wysokości od bogatych kupców, rolników i rzemieślników sprzedających swoje produkty na targowiskach miejskich. Była to w pewnym sensie forma podatku za wjazd do miasta, inaczej mówiąc tzw. myto. Podobnie było na drodze prowadzącej do Olsztyna.
Opisywany budynek to właśnie pochodząca z XIX wieku dróżniczówka, czyli dom, w którym mieszkał upoważniony urzędnik państwowy wraz ze swoją rodziną i który zajmował się inkasowaniem opłat za przejazd. Przybudówka na szczycie domu to właśnie kiedyś było jego miejsce pracy. Najprawdopodobniej tuż przy budynku znajdował się również szlaban lub inny rodzaj zapory mający na celu uniemożliwić samowolne przekraczanie tego miejsca.
Dróżniczówka w Dywitach pełniła swoją funkcję do 1901 roku, potem z powodu wzrostu ruchu drogowego opłaty pobierano już bezpośrednio na targowiskach w Olsztynie jako tzw. placowe.
Do czasów współczesnych tego typu budynków, należących do instytucji zajmujących się drogownictwem, nie zachowało się wiele. Dawny dom dróżnika w Dywitach od wielu lat jest budynkiem mieszkalnym i znajduje się przy ul. Olsztyńskiej 43, a stary trakt jest obecnie drogą krajową nr 51.