Poziom wykształcenia jest niewątpliwym czynnikiem rozwoju każdego społeczeństwa. Prawdę tę odkryto już w czasie ich powstania, a z upływem wieków kształtował się system nauczania w każdym kraju. Również w Polsce zwracano uwagę na tę dziedzinę.
W przedwojennej Warszawie działała duża liczba placówek oświatowych, od powszechnych szkół po wyższe uczelnie. Kształceniem młodych pokoleń warszawiaków zajmowały się zarówno publiczne szkoły, jak i prowadzone przez prywatne osoby. Jedną z publicznych szkół było I Gimnazjum Miejskie mieszczące się przy ulicy Rogalińskiej 2.
Plan powołania nowej miejskiej placówki dydaktycznej powstał na początku lat 20. XX wieku. Na jej siedzibę przeznaczono gmach znajdujący się przy dzisiejszej ulicy Rogalińskiej. Budynek powstał przed pierwszą wojną światową według projektu znanego architekta Mikołaja Tołwińskiego i jego syna Tadeusza. Imponujący obiekt odwoływał się formą do magnackich rezydencji z okresu klasycyzmu.
W okresie międzywojennym mieścił poza wspomnianym wcześniej Gimnazjum także Szkołę Powszechną. O 1966 r. funkcjonuje tutaj III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Sowińskiego.
Gmach szkolny przy ulicy Rogalińskiej jest zabytkiem architektury objętym ochroną Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.