Marcin Kasprzak z wykształcenia i zawodu drukarz i dekarz był jedną z wybitnych postaci polskiego ruchu socjalistycznego końca XIX wieku i początków XX wieku. W swoim życiu działał w Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, współtworzył i kierował Polską Partią Socjalno-Rewolucyjną Proletariat (II Proletariat), później był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego oraz Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy.
Aktywny działacz socjalistyczny prowadził w Warszawie konspiracyjną drukarnię, którą odkryła carska bezpieka. Podczas jej likwidacji zastrzelił czterech rosyjskich policjantów. Został za to skazany na karę śmierci i stracony w 1905 r. na stokach warszawskiej Cytadeli. Po II wojnie światowej powstały w Warszawie na bazie dawnych zakładów Philipsa Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka.
Nieistniejące dziś przedsiębiorstwo mieściło się przy ulicy noszącej imię rewolucjonisty. W 1974 r. powstał społeczny komitet, którego celem była budowa pomnika patrona zakładów. Dzięki jego staraniom pomnik odsłonięto w 1975 r. Jego autorem był rzeźbiarz Edmund Matuszek. Pięciometrowy obiekt składa się z granitowego cokołu oraz popiersia Marcina Kasprzaka. Dawniej pomnik stał przy wejściu do zakładów, dziś ginie otoczymy nowoczesnymi biurowcami.