Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Staszów

Pomnik Tadeusza Kościuszki

Pomnik ku czci Tadeusza Kościuszki to dawna kolumna zwieńczona krzyżem, wykonana z piaskowca. Wystawiona w dowód wdzięczności carowi Aleksandrowi II za uwłaszczenie chłopów, a powstała po zakończeniu powstania styczniowego.

W 1917 roku, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, zmieniono jej przeznaczenie, a pomnik zyskał medalion z podobizną i stosowną treść: "Tadeuszowi Kościuszce, wielkiemu bohaterowi, obrońcy ludu polskiego, twórcy Uniwersału Połanieckiego w stuletnią rocznicę jego zgonu 1817-1917". W tym też czasie skuto oznaki polskiego poddaństwa, zostawiając jedynie słowa: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”. W latach późniejszych na dwóch bocznych stronach pomnika dodano napisy poświęcone poległym w latach II wojny światowej i polskim męczennikom zmarłym w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Wielokrotnie go przebudowywano i zmieniano jego lokalizację, obecnie stoi w centrum Staszowa przed ratuszem - od momentu gdy po wydarzeniach roku 1981 tak zdecydowano. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się jesienią 1981 roku.

Zaproponował: sonia27

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Staszów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na