Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Staszów

Gotycki kościół pw. św. Bartłomieja

Kościół parafialny pw.św. Bartłomieja został ufundowany w 1342 r. przez Dorotę Tarnowską dziedziczkę Staszowa. Podczas gruntownej przebudowy na początku XVII w. zatracił większość cech gotyckich.

Jest to budowla jednonawowa z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, sklepienie jego pokryte jest siecią późnorenesansowych sztukaterii. Wyposażenie kościoła jest przeważnie późnobarokowe i pochodzi z 2. poł. XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z Ukrzyżowanym Chrystusem, a na zasuwie obraz patrona kościoła św. Bartłomieja.

Godna uwagi jest rokokowa ambona z rzeźbami czterech ewangelistów nakryta baldachimem. O wyjątkowości staszowskiej świątyni decyduje manierystyczna kaplica Tęczyńskich pw. Matki Boskiej Różańcowej dobudowana w latach 1613-18. Na osi fasady kościoła brama z dzwonnicą z XIX w. w stylu klasycznym.

Opis uzupełnił: sonia27 24-03-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Staszów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na