Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Wielkie Wierzno

Kościół Wszystkich Świętych

Wieś Wielkie Wierzno czyli dawne niemieckie Gross Rautenberg założona została w roku 1297 z inicjatywy Henryka Fleminga. Piastował on wówczas godność biskupa warmińskiego. W dokumencie lokacyjnym pochodzącym z tego właśnie roku wspomina się już o uposażeniu świątyni. Wiadomo też, iż w latach 1304-1314 działał tu pierwszy proboszcz Humboldt.

Pierwszy wybudowany kościół datowany jest na początek XIV wieku i zapewne był drewniany, obecny natomiast powstał na koniec XVI wieku. Świątynia budowana była etapami, w roku 1597 wzniesiono część wschodnią a na przełomie wieku XVII i XVIII przedłużono ją w stronę zachodnią. W 1702 roku dokonano powtórnej konsekracji, poświęcając opiece Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Gromnicznej. W roku 1845 dobudowano wieżę, w tym samym czasie przeprowadzono odrestaurowanie całego budynku nadając kościołowi cechy późnego klasycyzmu i w tych kształtach dotrwał do dziś. 

Świątynia to obiekt orientowany w układzie salowym, murowana i otynkowana. Od zachodu do jej korpusu przylega wieża dzwonnicza, inne elementy takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki. Głównym wyposażeniem wnętrza kościoła jest neobarokowy ołtarz główny ufundowany w 1771 roku, umieszczono w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli. Inne ciekawe elementy to ołtarz boczny wykonany w 1863 roku oraz późnoklasycystyczna ambona z tego samego okresu. 

Kościół w Wielkim Wierznie w 1967 roku wpisany został do rejestru zabytków, podobnie jak otaczający go wciąż czynny cmentarz.

Opis uzupełnił: maniek66 28-02-2017

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wielkie Wierzno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na