Wieś o dawnej nazwie Bludau wzmiankowana jest w źródłach z 1298 roku, wówczas funkcjonowała ona pod pruską nazwą Wosgein jako własność biskupa. Spacer po tej cichej ale i też ciekawej miejscowości to przede wszystkim zwrócenie uwagi na parafialny kościół z początku XVIII wieku. Innymi ciekawymi obiektami są dwie tradycyjne warmińskie kapliczki z początku wieku XX.
Kapliczki są budowlami o podobnych formach architektonicznych zróżnicowanych jedynie detalami, czyli odnajdziemy tu tradycyjny styl neogotycki z czerwoną cegłą licową. Podobnie jak w wielu innych kapliczkach, główną ozdobą są tu frontowe wnęki, zawierające zwykle krucyfiksy i wotywne figury. Te obiekty nie są wpisane do rejestru zabytków, ale są w doskonałym stanie, z pewnością dlatego, iż znajdują się na prywatnych posesjach.
Właściwie można by było zakończyć opis wsi uwzględniając architekturę sakralną, gdyby nie jeden szczegół, a jest nim trochę niepozorna i wyglądająca na współczesną budowlę kapliczka umiejscowiona w sąsiedztwie kościoła. Obiekt o rzadko spotykanej neobarokowej formie chociaż pełni współcześnie funkcję sakralną, jednakże wybudowany został jako pomnik poświęcony pamięci poległych w czasie pierwszej wojny światowej.
Dokładna data powstania obelisku nie jest znana, należy raczej przyjąć, że powstał po roku 1918. O pierwotnej intencji powstania tego obiektu zaświadcza jedynie elewacja frontowa z widniejącą tam nadal dość dobrze zachowaną tablicą z nazwiskami poległych mieszkańców wsi podlegających parafii Błudowo, czyli Błudowo, Stare Monasterzysko, Karszewo, Włóczyska i Jędrychowo. W przypadku tego miejsca najciekawszy jest fakt, iż ten pomnik zachował się w dobrym stanie, bowiem po roku 1945 na terenie dawnych Prus Wschodnich takie upamiętnienia Wielkiej Wojny były konsekwentnie niszczone jako relikty dawnego totalitaryzmu.