Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Późnobarokowy pałac J.G. Treppmachera (1766).

Drezdenko

Późnobarokowy pałac J.G. Treppmachera (1766).

Drezdenko należy do najstarszych miast dzisiejszego województwa lubuskiego. Jego zalążkiem był zapewne gród obronny wzniesiony w początkach istnienia Królestwa Polskiego na pograniczu Wielkopolski i Brandenburgii. Najstarsze dokumenty wspominające osadę Drzeń (Drżeń) pochodzą z 1233 r. Położenie Drezdenka było przyczynkiem do burzliwych jego dziejów w średniowieczu.

O miejscowość toczyły się wielokrotne walki pomiędzy książętami wielkopolskimi i margrabiami brandenburskimi. Od początków XIV wieku właścicielami Drezdenka byli Henryk i Burchard von der Osten. Przyjmuje się, że uzyskali oni dla swojej posiadłości w 1317 r. prawa miejskie. Mimo starań władców Polski Drezdenko pozostawało w rękach niemieckich do 1945 r.

Wśród historycznych pamiątek Drezdenka znajduje się pałac położony na placu przy dawnej twierdzy pruskiej. Zamyka on oś przebiegającą przez miasto łączącą Stare Miasto, Nowe Miasto i wspomnianą twierdzę. Twierdza drezdenecka powstała w latach 1603-1605, a inicjatorem jej budowy był ówczesny elektor brandenburski Joachim Fryderyk. Wśród zabudowań towarzyszących dziełu Mikołaja da Kampa, holenderskiego inżyniera wojskowego znajdował się dom mieszkalny usytuowany u podnóża nasypu ziemnego.

Twierdza uległa zniszczeniu w czasie wojny siedmioletniej i w 1765 r. rozebrano jej ruiny. Teren twierdzy kupił w tym czasie kupiec z Poznania Johann Georg Treppmacher. Na fundamentach domu mieszkalnego wzniósł w 1766 r. pałac z dwoma oficynami. Przed nim urządzono niewielki park z aleją biegnącą w kierunku miasta. Nowa siedziba gościła w swych progach książęta i monarchów pruskich.

W 1798 r., gdy zmarł J.G. Treppmacher założenie pałacowe sprzedano. W XIX i początkach XX wieku wnętrza pałacowe przebudowano, adaptując je do nowych celów. Część budynku stała się mieszkaniami. Po 1945 r. całość pałacu zamieniono na mieszkania komunalne. Taki stan trwał do 1958 r., gdy lokatorów przesiedlono, a kompleks zaadaptowano na cele oświatowe. Mieściła się tutaj drezdenecka Szkoła Podstawowa nr 2, a po reformie oświaty w latach 90-tych Gimnazjum nr 1.

Pałac Treppmachera jest poźnobarokowym, piętrowym budynkiem założonym na rzucie prostokąta. Jedenastoosiowa fasada frontowa posiada w centralnej osi pozorny ryzalit z wejściem i usytuowanym nad nim balkonem. W czterospadowym dachu znajdują się wystawki z oknami doświetlającymi poddasze. Do dziś zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia, a wśród nich kominki, sztukateria na ścianach i stolarka. Pałac i towarzyszące mu obiekty znajdują się w dobrym stanie i stanowią jedną z atrakcji Drezdenka.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 08-11-2013

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Drezdenko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na