Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawny arsenał i spichlerz (XVII, XVIII w.), dziś Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej

Drezdenko

Dawny arsenał i spichlerz (XVII, XVIII w.), dziś Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej

Na początku XVII wieku na wschód od Drezdenka, będącego ważnym strategicznie miastem położonym nad Notecią, zbudowano twierdzę obronną. Holenderski inżynier wojskowy Mikołaj de Kamp zaprojektował gwiaździstą fortecę, której towarzyszył kompleks budowli zapewniających stacjonującej tu załodze samowystarczalność.

Oprócz budynku mieszkalnego oraz magazynów wzniesiono tu także arsenał. Całość otoczyły ziemne obwałowania. Arsenał powstał w okresie rozbudowy twierdzy w roku 1640. Wzniesiono go w pobliżu obwałowań, w północnej części dziedzińca. Był to parterowy obiekt na planie zbliżonym do kwadratu, z wnętrzem o masywnych kolebkowych sklepieniach. Budowlę wykonano z cegły i kamienia polnego.

Budynek służył za magazyn broni do likwidacji twierdzy w XVIII wieku. Po tym czasie stał się własnością prywatną. Nabywca dokonał jego przebudowy na magazyn towarów. Parter został przedłużony w kierunku północnym. Na bazie stropu nadbudowano dodatkową kondygnację. Obiekt nakryto wysokim dwuspadowym dachem skrywającym dwa poziomy użytkowego poddasza. Nadbudowę wykonano w technice szachulcowej popularnie nazywanej pruskim murem. Od frontu zainstalowano dźwig umożliwiający transport towarów na wyższe kondygnacje.

Dawny arsenał przebudowany na spichlerz pozostawał magazynem przez ponad dwieście lat. W latach 70-tych został przejęty przez miasto z przeznaczeniem na muzeum. Po gruntownej rewitalizacji tego najstarszego obiektu Drezdenka wykonanej w następnym dziesięcioleciu w jego pomieszczeniach znalazło siedzibę Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia.

Obiekt położony przy dzisiejszym Placu Wolności jest zabytkiem wpisanym do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wpisy pochodzą z 1961 i 1976 r.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 08-11-2013

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

bakhita wtorek, 28 czerwca 2011, 15:28
W budynku znajduje się Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej nazwane imieniem jego twórcy i pierwszego dyrektora – Franciszka Grasia. Franciszek Graś doprowadził najpierw do otwarcia w 1973 r. Izby Muzealnej, a po jej zamknięciu w 1978 r. ze zdwojoną energią rozpoczął starania o utworzenie muzeum. Udało mu się to w r. 1985.

Muzeum posiada ciekawą ekspozycję regionalną dotyczącą historii miasta i okolic. W dziale puszczańskim oglądać można bogate zbiory okolicznej fauny, a na poddaszu zgromadzono stare narzędzia gospodarskie, kolekcje pszczelarską i dawne artykuły użytku domowego.

Kiedy na początku XVII w. (1602-1606) postanowiono zbudować w Drezdenku twierdzę, konieczne było postawienie zbrojowni. Po likwidacji twierdzy w roku 1763 stała się ona zbędna. Nadbudowano wówczas trzy drewniane kondygnacje i przeznaczono budynkowi funkcję spichlerza. Umieszczenie tu po wojnie ekspozycji muzealnych było strzałem w dziesiątkę.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. W soboty od 10.00 do 16.00. W miesiącach letnich, tj. od 01 czerwca do 30 września we wtorki i czwartki czynne jest dłużej – do godz.17.00. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzeum także w niedzielę, jednak po uprzednim umówieniu się.
Ceny biletów: dorośli – 3 zł, dzieci i młodzież – 1,50. W środy wstęp bezpłatny.
bakhita czwartek, 30 czerwca 2011, 15:24
Ostatnio uruchomiono w Muzeum Punkt Informacji Turystycznej Czynny będzie do końca października w pn.-pt. 8-18, sob.10-16. Można w nim zaopatrzyć się w materiały promocyjne i przewodniki, uzyskać informacje o bazie noclegowej, gastronomicznej, turystycznej, wędkarskiej oraz kulturalnej Drezdenka i okolic

Miejsca w okolicy

Drezdenko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na