Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Alwernia

Zespół klasztorny bernardynów

Klasztor w Alwerni został ufundowany przez kasztelana wojnickiego Krzysztofa Korycińskiego w XVII w, właściciela sąsiedniej miejscowości Poręby Żegoty. Pojechał on do Toskanii i tam widząc górę Alwernia, gdzie św. Franciszek miał wizję i otrzymał stygmaty, postanowił utworzyć podobne miejsce tutaj w Polsce. Podarował górę Podskale bernardynom, którzy wznieśli klasztor i kościół. Dopiero potem powstała osada służebna dla pielgrzymów przybywających, aby pomodlić się przed obrazem Ecce Homo. Mieści się on w kaplicy na planie kwadratu, nakrytej kopułą wzniesionej w XVIII w. Według tradycji obraz ten miał otrzymać z Konstantynopola Ferdynand III i w XVII w. umieścić w kaplicy pałacowej. Po śmierci cesarza obraz zabrał i ukrył jego kapelan, a przed swoją śmiercią przekazał go urzędnikowi cesarza, niejakiemu Zygmuntowi Hollo z prośbą, by umieścił go w jakimś kościele na Słowacji. Z rodziną Hollów zaprzyjaźniony był proboszcz Lubowli i Babic (niedaleko Alwerni) ks. Jan Michlajski i to on najprawdopodobniej przywiózł obraz do Alwerni.  Wszystkie ołtarze w kościele są późnobarokowe, w ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks z roku 1624 r. Na ołtarzach znajdują się w szklanych skrzyneczkach woskowe figurki: św. Anny Samotrzeć, św. Jana Nepomucena, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz Pokłon Pasterzy. Na uwagę zasługują też nagrobki - przede wszystkim klasycystyczny rodziny Szembeków (właścicieli Poręby Żegoty) i skromne sarkofagi w przedsionku, należące do rodziny fundatorów klasztoru, Korycińskich.

Opis uzupełnił: joanna33 30-09-2011

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Jurek K niedziela, 26 czerwca 2011, 12:32
Adres:Alwernia, ul.Klasztorna 1;

Wydarzenia w regionie

  • Zwiedzam powoli trwa
    zamknij

    Zwiedzam powoli

    od15 lipca 2024

    do31 grudnia 2024

    gdzie Wieliczka, ul. Zamkowa 8

    zobacz szczegóły
  • XXIV Salon Sztuki POLART trwa
    zamknij

    XXIV Salon Sztuki POLART

    od18 października 2024

    do12 stycznia 2025

    gdzie Wieliczka, ul. Zamkowa 8

    zobacz szczegóły

Miejsca w okolicy

Alwernia
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na