Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Nałęczów

Uzdrowisko z duszą

"...Proszę sobie przedstawić dolinkę, tak małą jak wszystko, co jest dobrem na świecie, otoczoną wieńcem tak łagodnych pagórków, że każdy z nich dziecko mogłoby zakryć rączkami. W tej dolinie proszę umieścić park, zaludniony wszelkiego rodzaju roślinnością: lipami, kasztanami, sosnami, klonami, nawet ananasami, które na własne oczy widziałem w słojach. Proszę tę dolinkę połączyć z resztą świata za pomocą mnóstwa cienistych wąwozów, wąwozików, na które nie można spoglądać bez westchnień, a będziecie mieć bardzo niedokładne wyobrażenie o pięknościach nałęczowskiej natury..." ("Kurier Codzienny" 1894, nr 237).

Tak swój zachwyt Nałęczowem wyrażał stały bywalec uzdrowiska, Bolesław Prus. Przez 28 lat, co roku, od 1882 r. aż do 1910 r., cierpiący na agorafobię pisarz koił tu swoje nerwy. Nałęczów ukochali także inni ludzie pióra i artyści. Bywali tu Henryk Sienkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Stanisław Witkiewicz, Henryk Siemiradzki. Przez pewien czas stałym mieszkańcem był Stefan Żeromski. Willa Oktawia, w której mieszkał ze swą pierwszą żoną Oktawią Rodkiewicz, była ciekawym miejscem spotkań literatów, artystów i postępowej inteligencji. Za pieniądze z honorarium za Popioły w 1905 r. wybudował letni dom - pracownię, tzw. Chatę. Obecnie mieści się w niej muzeum pisarza. Nieopodal znajduje się mauzoleum jego syna Adama, który w wieku 19 lat zmarł na gruźlicę. Z Nałęczowem związana także była Ewa Szelburg-Zarembina - znana autorka wspaniałych opowiadań dla dzieci i bajek.

Przybyłym do Nałęczowa turystom i kuracjuszom polecamy spacer na Armatnią Górę; wśród zabytkowych willi i pensjonatów należących do dawnych elit - lekarzy, ziemian, szlachty, można poczuć atmosferę dawnego uzdrowiska.

Nie można oczywiście ominąć Parku Zdrojowego ze wspaniałymi Starymi Łazienkami, sanatorium "Książę Józef", Palmiarnią, Domkiem Greckim i innymi zabytkowymi obiektami. Koniecznie też trzeba przysiąść na ławeczce obok Bolesława Prusa przed pałacem Małachowskich.

Dziś uzdrowisko w Nałęczowie specjalizuje się głównie w leczeniu chorób serca i zabiegach z zakresu rehabilitacji ortopedycznej. Działa tu również Ośrodek Chirurgii Plastycznej oraz Nałęczów Spa, w którym dla poprawy kondycji i urody można zażyć takich zabiegów, jak wygładzanie ciała, aromablend, masaż synchroniczny, masaż kamieniami, elektrostymulacja, bicze szkockie czy hydromasaż.

Napisane przez Bolesława Prusa przed ponad 100 laty zdanie: "...Każdy pacjent znajduje tu: troskliwą opiekę lekarską, dobrze prowadzone kąpiele wszelkiego rodzaju, niezwykle czyste powietrze, wyborną wodę do picia, wygodne pokoje, wcale przyzwoitą kuchnię zakładową, nareszcie - czytelnię, gazety, a w letnim sezonie muzykę i rozmaite rozrywki..." do dziś nie straciło swej aktualności.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Nałęczów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na