Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Nałęczów

Barokowy pałac Małachowskich

Pałac Małachowskich, barokowy (ok. 1760-1777), rozbudowany (1879).

W 1751 r. właścicielem okolicznych włości został Stanisław Małachowski, starosta wąwolnicki. Wspólnie z żoną Marianną z Potockich podjęli budowę okazałej rezydencji wg planów królewskiego architekta Ferdynanda Naxa. Końca budowy nie doczekała Marianna, która umarła w 1772 r., jednak jej „obecność” została mocno zaakcentowana – w kartuszu nad wejściem do pałacu umieszczono herby małżonków: Pilawa – Potockich i Nałęcz – Małachowskich. Od herbu Nałęcz – przyjęła się nazwa miejscowości Nałęczów.

Po śmierci żony Małachowski rzuca się w wir spraw publicznych, zaniedbuje majątek i w efekcie sprzedaje Nałęczów swojemu krewniakowi – Antoniemu (bratu Stanisława – marszałka Sejmu Czteroletniego). Antoni chory na podagrę leczy swoje dolegliwości wykorzystując dobroczynne nałęczowskie wody. Po jego śmierci – żona i syn postanawiają wykorzystać działanie lecznicze wód na szerszą skalę. Przystosowują pałac jako dom gościnny, który jednak okazuje się za ciasny wobec rosnącej liczby gości. Podejmują więc decyzję o budowie nowoczesnych łazienek, które zachowały się do dzisiaj jako tzw. Stare Łazienki. Wkrótce też w 1817 r. Jan Józef Celiński dokonuje pierwszego naukowego rozbioru wód nałęczowskich potwierdzając ich lecznicze właściwości.

W związku z coraz większą popularnością uzdrowiska w latach 1878-80 przebudowano pałac wg planów Karola Kozłowskiego. Bez zmian pozostała jedynie sala balowa, częściowo sala zielona i jadalnia. Ponieważ zmieniło się przeznaczenie pałacu, nazwano go kursalem. Na parterze urządzono mieszkanie lekarza, pomieszczenia administracyjne oraz jadalnię. Piętro przeznaczono na pokoje dla gości i kuracjuszy. Tutaj było serce XIX-wiecznego uzdrowiska.

Drugą poważną przebudowę przeprowadzono w latach 1957-60, przywracając pałacowi pierwotny wygląd, przebudowując jednak wnętrza. Bez zmian do czasów współczesnych zachowała się sala balowa, gdzie nadal można podziwiać piękne barokowe sztukaterie. Na parterze urządzono Muzeum Bolesława Prusa, gdzie zgromadzono wiele pamiątek po znanym pisarzu.

Opis uzupełnił: waal 23-04-2017

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ahawa sobota, 07 lipca 2012, 21:36
Jest to niewątpliwie największy zabytek Nałęczowa. Pałac znajduję się we wschodniej części Parku Zdrojowego. Otoczony jest pięknym parkiem.
Podczas II wojny światowej pałac został częsciowo zniszczony lecz w latach 1957- 1961 został zrekonstruowany, dzieki czemu możemy go podziwiać do dziś. Wnętrza pałacu są w stylu rokokowym oraz klasycystycznym.
Obecnie w pałacu miesci się Muzeum Bolesława Prusa, w pałacu tym Bolesław Prus zamieszkiwał podczas wakacji w w latach 1882-1910. Leczył się tam na lęk przestrzeni.
Pomysłodawcą muzeum był prof. dr Feliks Araszkiewicz. W muzeum można obejrzeć liczne pamiatki po pisarzu.
Czynne: od środy do piątku 9.00 -16.00,sobota, niedziela 9.00-15.00
(w poniedziałki i wtorki muzeum nieczynne)
Cena biletów: ulgowe 4,50zł, normalne 5,50zł.
Możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem z wczesniejszą rezerwacją, cena 35 zł.
Na tyłach pałacu znajduję się odsłonięty w 2002 roku pomnik Bolesława Prusa siedzącego na ławce projektu S. i Z. Strzyżyńskich.
Poza muzeum na parterze budynku funkcjonuje kawiarnia.

Miejsca w okolicy

Nałęczów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na