Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Brzeszcze

Kościół św. Urbana (1874-1876)

Po spaleniu przez Szwedów w 1656r., stojącego na rozstajach traktu handlowego pomiędzy Wisłą a Sołą, modrzewiowego XV-wiecznego kościółka pw. św. Otylii, biedna wieś galicyjska Brzeszcze pozostała bez świątyni, w której można odprawiać nabożeństwa religijne. W czasie świąt i przy innych kościelnych okazjach okoliczni mieszkańcy spotykali się w miejscu dawnego pogorzeliska na tzw. ”polu przy kościółku” i odprawiali tam nabożeństwa, odbywali spotkania parafialne, majówki, modlitwy oraz formowano pielgrzymki pątników do Kalwarii Zebrzydowskiej. Chcąc uczestniczyć w nabożeństwach niedzielnych zmuszeni byli udawać się do świątyń oddalonych o blisko 10 km Oświęcimiu lub Jawiszowicach.

W 1856 r. rozpoczęto starania o budowę własnego kościoła. Podejmowane próby znalezienia fundatora spełzły na niczym, ponieważ żaden z okolicznych właścicieli ziemskich nie podjął się tej roli. Pozostało wyłączne poleganie na zbiórkach lokalnych, co znacznie spowalniało przygotowania. Po pokonaniu trudności formalnych i finansowych, położeniem kamienia węgielnego w 1874 r., rozpoczęto budowę neobarokowego kościoła pw. św. Urbana.

Trudności finansowe nie opuszczały jednak organizatorów i wyposażanie świątyni trwało blisko 30 lat. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. J. Bielenina w 1892 r. część wyposażenia, w tym dwa ołtarze boczne, sprowadzono z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Kościół dekretem ks. kardynała Puzyny powołano jako samodzielną placówkę parafialną w 1904 r.

W jego wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny wykonany w 1892 r. w stylu barokowym przez krakowskiego artystę Kazimierza Chodzińskiego. Znajduje się w nim obraz patrona parafii z odsłanianymi na przemian obrazami Wniebowzięcia NMP i św. Barbary. Uwagę przyciągają witraże i freski z wizerunkami świętych oraz osiem dużych okien witrażowych w nawie głównej, z postaciami świętych .

Jako ciekawostkę należy podać, że w dniach 21/22 kwietnia 2008r. do kościoła sprowadzono i umieszczono w dzwonnicy zabytkowy dzwon z dawnego XV-wiecznego, nieistniejącego, kościółka św. Otylii. Dzwon w okresie okupacji wywieziony został do Niemiec i tam odnaleziono go w Wiesbaden. Po 300 latach nieobecności i „tułaczki” powrócił do Brzeszcz.

Opis uzupełnił: Jurek K 29-01-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Brzeszcze
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na