Pierwsza, założona prawdopodobnie w XV w. nekropolia znajdowała się na terenie przykościelnym (świątynia stała w jej centrum), natomiast funkcjonujący do dziś cmentarz parafialny powstał w roku 1828. Zachowało się na nim sporo ciekawych nagrobków z XIX i początku XX w. Znaleźć tam można rodzinny grobowiec Zabłockich i Koczorowskich, gdzie pochowani są m.in. Cyprian Franciszek Zabłocki i jego żona Matylda oraz grobowiec proboszczów parafii Rybno, gdzie jako pierwszy pochowany został zmarły w 1928 r. ksiądz kanonik Grzegorz Grudziński (posługę w Rybnie pełnił przez 45 lat).
We wschodniej części nekropolii, po lewej stronie od głównego wejścia zlokalizowany jest cmentarz wojenny, gdzie pochowano 1586 żołnierzy z armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w bitwie nad Bzurą oraz zamordowanych przez Wehrmacht w szpitalu polowym w Jasieńcu żołnierzy 55 Pułku Piechoty z Leszna. Tym ostatnim poświęcony jest specjalny obelisk zwieńczony płaskorzeźbą orła. Kolejny obelisk wspomina żołnierzy 55 Pułku Piechoty z Poznania poległych we wrześniu 1939 w rejonie miejscowości Złota i Wesoła.
Warto zwrócić uwagę na dużą metalową misę znajdującą się obok studni. Według tradycji służyła ona Cyprianowi Franciszkowi Zabłockiemu do wyrobu mydła, na którym zrobił tak kiepski interes, że trafił do słownika przysłów (popularnych powiedzonek) polskich - „wyjść jak Zabłocki na mydle” lub „zarobić jak Zabłocki na mydle”.