Początki kościoła na Górze św. Grzegorza sięgają XVIII w. Pierwsza wzmianka o istniejącej na górze kaplicy znajduje się w inwentarzu parafialnym z 1749 r.: „około mili od kościoła parafialnego stoi drewniana kaplica, w której jest ołtarz wielki z obrazem św. Grzegorza łaskami słynącym. Są tam również dwa inne ołtarze, a mianowicie Przemienienia Pańskiego i św. Antoniego z mensami drewnianymi”.
Wg miejscowej legendy kaplica powstała w miejscu zabójstwa mnicha wędrującego z Siedlisko do Pilzna. W 1936 r. kaplica została rozebrana a w jej miejscu powstał istniejącego do dziś kościoła.
Spośród wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługują: obraz św. Grzegorza z 1696 r., późnobarokowe ołtarze z XVII – XVIII w., ludowa ambona z XVII w. dzwon z 1614 r oraz zabytkowe ludowe obrazy z XVIII – XIX w. Sam obraz św. Grzegorza uznany za słynący cudami był otoczony przez miejscowych wiernych czcią od XIX w. Wtedy też przybywały tu się pielgrzymki organizowane przez Karmelitów z pobliskiego Pilzna. Z pielgrzymką przybył też tu w 1825 r. biskup tyniecki Grzegorz Ziegler, który rok później został biskupem tarnowskim.