Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Tu stał kościół ewangelicko-augsburski…

Zgierz

Tu stał kościół ewangelicko-augsburski…

Plac z założeniem trawnikowym przy zbiegu ulic: Długiej 36 i Narutowicza (dawniej ul. Szczęśliwa) niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jedynie tablica informacyjna mówi o historii tego miejsca… tu niegdyś stał kościół ewangelicko-augsburski.

Kościół został wzniesiony w latach 1824-1826 w stylu klasycyzmu, według projektu Bonifacego Witkowskiego. Prace budowlane prowadził Johann Lebelt. Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 10 września 1826 r. Był to pierwszy murowany kościół w powstającym okręgu sukienniczym. W roku 1834 dobudowano murowaną dzwonnicę z której rozbrzmiewał głos trzech dzwonów. Świątynię wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta.

„…Fasadę zdobił portyk podparty dwoma jońskimi kolumnami a ponad dach wspinała się schodkowa attyka zwieńczona kulą i krzyżem. Wnętrze trójkątnego frontonu wypełniał kwiatowy ornament z fragmentem Psalmu 84: Wie lieblich sind deine Wohnungen Herr Zebaoth („Jak miłe są przybytki Twoje, Panie Zastępów”). Narożom budynku nadano formę pseudoryzalitów…”

W roku 1862 (po 23 latach sporów) przebudowano zwieńczenie dachu kościoła. Dotychczasową kulę z krzyżem zastąpiła ośmioboczna wieżyczka z cebulastym hełmem, wewnątrz którego zawieszono dzwon (dar Zgromadzenia Fabrykantów Sukna). W kolejnych latach m.in. zainstalowano nowe dwudziestogłosowe organy (1875 r.) firmy Gebrüder Walter, wymieniono ołtarz i ambonę (1882 r.) Wyposażenie stanowiły dary parafian. Pośród nich był zgierski fabrykant Karol Meyerhoff, który był fundatorem obrazu przedstawiającego Chrystusa modlącego się w Ogrójcu.

W roku 1926, w 100-lecie istnienia parafii ewangelickiej w Zgierzu, kościół poddano remontowi. M.in. połać sufitu pokryto tkaniną na której ukazanych było 12 apostołów. W oknach zamontowano witraże. Zapewne świątynia przetrwałaby do obecnych czasów gdyby nie wybuch II wojny światowej. 3 września 1939 r. na świątynię spadły bomby z niemieckich samolotów. Jeszcze w trakcie trwania zawieruchy wojennej zniszczony kościół rozebrano i już nigdy nie odbudowano. Pozostały tylko wspomnienia i stare fotografie…

Źródło informacji: Osadnicy

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na