Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zgierz

Młyn w Zgierzu

Przy ulicy Długiej 41 w Zgierzu stoi opuszczony budynek z czerwonej cegły, wyglądający na małą fabryczkę. Jest to nieczynny od roku 1992 były młyn. Budynek o kubaturze ok. 4000 m3. Zbudowany został na początku XX wieku (jak podają różne żródła z 1920 r). Znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i każdy remont tego obiektu musi być konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków.

Kilkanaście lat temu budynek miało przejąć Stowarzyszenie Zgierskich Artystów, jednak nie podołano wymogom finansowym. Od ponad 20 lat nie ma pomysłu na zagospodarowanie tego miejsca. Ostatnio zasugerowano przejęcie przez Młodzieżowy Dom Kultury, mieszczący się przy ul. Długiej 42. W przyszłym roku ma się rozpocząć generalny remont tego zaniedbanego, byłego młyna.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

saper1390 środa, 29 lipca 2020, 09:50
Budynek młyna nie istnieje. w lipcu 2020 r. został całkowicie wyburzony.
ado55 sobota, 28 stycznia 2023, 14:32
Jesienią 2021 r. została ukończona rewitalizacja "Starego Młyna" będącego obecnie siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu "Szlakiem architektury włókienniczej - rewitalizacja miasta Zgierza w celu rozwoju programu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM" współfinansowanego ze środków UE i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Na ponad 1300 m² ulokowano galerie sztuki, sale taneczne, gastronomię, studio nagrań i kino. Sala widowiskowa liczy około 200 miejsc.
11 września 2019 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę która pochłonęła ponad 8 mln zł. Po upływie dwóch lat uroczyste otwarcie w październiku 2021 r.
Kolejny uratowany zabytek, którego oryginalna cegła oraz drewniane elementy zostały wykorzystane w konstrukcji budynku.

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na