Niemal wszyscy wiedzą jak wygląda grota solna, ale ta w Ciechocinku jest naprawdę wyjątkowa. Urządzono ją we wnętrzu tężni nr 2, dlatego nazywa się ją nie „solną”, a „solankową”. Nie jest duża, więc na wejście do środka trzeba czasami trochę poczekać, ale – jako, że już samo przebywanie w klimacie okołotężniowym ma dobroczynny wpływ na nasz organizm - z czekania tylko się cieszyć. Pobyt we wnętrzu ograniczony jest do 30 minut, więc oczekiwanie dłużyć się nie będzie.
Grota umiejscowiona jest w połowie długości tężni, nad przejściem do ul. Sportowej. Powietrze w tym naturalnym inhalatorium przesycone jest aerozolem solanki jodkowo-bromkowej. Do dyspozycji odwiedzających są ławki. Podczas pobytu możemy obserwować spływ 30% solanki po gałęziach tarniny, obejrzeć stare fotografie i plansze z historią warzelnictwa soli w Ciechocinku.
Wejście do groty jest płatne (niezależnie od opłaty za pobyt w terenie okołotężniowym). Czynna jest w godz. 9:00-18:00 (zimą krócej) i może w niej przebywać jednocześnie 20 osób, ale – uwaga! – wejście do jej wnętrza uzależnione jest od warunków pogodowych. Zwiedzanie uniemożliwiają deszcz, śnieg i silny mróz.