Niestety pierwszy dokument lokacyjny Unikowa zaginął, jednakże przyjmuje się rok 1340 jako datę założenia tej wsi na prawie chełmińskim. Zasadźcą tego miejsca był Prus o imieniu Thaysot a mieszkańcami wyłącznie ludność pruska, dlatego też funkcjonująca do roku 1945 niemiecka nazwa Glockstein była przekształconą formą pruskiego miana odosobowego Kniukst. Odnośnie nazwy Unikowa pewną ciekawostką może być fakt, że pochodzi ono od nazwy jeziora którego już dawno nie ma.
Zdecydowanie najważniejszym obiektem w tej miejscowości jest stary gotycki kościół, jednakże wokół niego oraz przy drodze dojazdowej możemy odnaleźć cztery typowe warmińskie kapliczki.
Najstarsza z nich umiejscowiona w pobliżu kościoła pochodzi z I połowy XIX wieku, jest tynkowana i posiada konstrukcję silnie wydłużonego prostokąta. Kapliczkę charakteryzuje duża wnęka zamknięta łukiem odcinkowym z trójkątnym szczytem, otaczają ją dobrze zachowany kasztanowiec i lipa. Pozostałe kapliczki datuje się na początek wieku XX i posiadają bardzo podobne cechy, wbudowano je w konwencji neogotyckiej i są murowane z czerwonej cegły licowej. Kapliczki chociaż nie są wpisane do rejestru zabytków są w dobrym stanie, bardzo zauważalna jest tu opieka lokalnej społeczności.
Daje się też zauważyć tu silną tradycję dotyczącą warmińskich kapliczek, uwidacznia to bardzo mocno współczesna budowla nawiązująca stylem do dawnych wzorców. Na prywatnym terenie wystawiono kapliczkę wielce zbliżoną do starych kanonów, czerwona cegła z nawiązaniem do jakże tu powszechnego neogotyckiego stylu.