Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Kompleks mieszkalno-przemysłowy Jana Fryderyka Zacherta w Zgierzu. Pamiątkowe tablice

Zgierz

Kompleks mieszkalno-przemysłowy Jana Fryderyka Zacherta w Zgierzu. Pamiątkowe tablice

Jednym z pierwszych sukienników w mieście był Jan Fryderyk Zachert (1765-1847) pochodzący z Międzychodu, który za sprawą Stanisława Staszica przeniósł się z Warszawy do Zgierza. Wielce zasłużony, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej i legionista. Odznaczony orderem św. Stanisława. Przybywając do miasta otrzymał place na terenie nowej dzielnicy przy Nowym Rynku (obecnie plac Kilińskiego 8).

W 1823 r. wybudował dom mieszkalny i zabudowania fabryczne. Urządził tu przędzalnie, tkalnie, postrzygalnie, folusz i suszarnie. Nieodzownym w owym czasie był kierat konny tzw. rozwerk. Dwa lata później dostąpił zaszczytu udzielenia gościny carowi Aleksandrowi I, wizytującemu w tym czasie zgierski okręg przemysłowy.

Po podpisaniu umowy z Rajmundem Rembielińskim, Prezesem Komisji Województwa Mazowieckiego w roku 1827 uruchomił fabrykę sukna zatrudniając 60 robotników. Korzystał także z nakładczej pracy tkaczy z okolicznych miast. W cechu zgierskich sukienników pełnił funkcję mistrza. Powstanie Listopadowe, którego skutkiem była likwidacja polskiej armii, przyniosło widmo bankructwa firmy. Gros towarów przeznaczano bowiem na mundury. Jan Fryderyk Zachert opuścił Zgierz. Ostatnie lata życia spędził w Kromołowie.

Od 1838 r. właścicielami nieruchomości zostali bracia Moes, August i Friedrich Karol. Następnie przeszłą w ręce A. G. Wahlmanna i Juliusza Borsta. Po zaprzestaniu działalności przemysłowej utworzono tutaj szkołę kupiecką. Budynki z biegiem czasu zostały przebudowane. W okresie międzywojennym funkcjonowały Bank Przemysłowców Zgierskich, Gimnazjum Ogólnokształcące im. St. Staszica. Po 1945 r. Technikum Włókiennicze oraz Zespół Szkół Budowlanych. Obecnie znajduje się tutaj Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Nie był to jednak koniec działalności Zachertów w Zgierzu. Bratanek Jana Fryderyka Zacherta, Wilhelm Fryderyk kontynuował rodzinną tradycję przemysłową.

Warto wiedzieć: Na wyżej opisanym budynku znajdują się dwie pamiątkowe tablice.
Pierwsza znajduje się od strony ul. Długiej. Upamiętnia ona „… 180 rocznicę podpisania Umowy Zgierskiej  inicjującej rozwój przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim oraz dla upamiętnienia wszystkich zasłużonych dla rozwoju przemysłowego miasta Zgierza tablicę na pierwszym murowanym budynku fabrycznym wybudowanym przez Jana Fryderyka Zacherta w latach 1822 – 1823 ufundował Zgierski Oddział Łódzkiej Izby Przemysłowej – Handlowej w grudniu 2001 roku.”.
Druga tablica znajduje od strony placu Kilińskiego, upamiętnia lata 1905 – 1955 „W 50-TĄ ROCZNICĘ WALK O SZKOŁĘ POLSKĄ O WYZWOLENIE SPOŁECZNE I NARODOWE MŁODZIEŻ SZKÓŁ ZAWODOWYCH OKRĘGU ŁÓDZKIEGO SKŁADA HOŁD BOHATEROM STRAJKU SZKOLNEGO W ZGIERZU”
(informacje o tablicach uzupełnił saper1390)

Zaproponował: ado55

Opis uzupełnił: saper1390 02-08-2020

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na