Zajezdnia tramwajowa Chocianowice przy ul. Pabianickiej 217 (d. ul. Staszica) funkcjonuje nieprzerwanie od 1901 r. A jak to się zaczęło ? Pokrótce z historii...
W okresie zaboru rosyjskiego Łódź była pierwszym miastem, które posiadało publiczny transport szynowy. Powstał on za sprawą Konsorcjum Kolei Elektrycznej Łódzkiej, na którego czele stał Juliusz Kunitzer. Pierwsze tramwaje wyruszyły na trasę 23 grudnia 1898 r. z zajezdni przy ul. Tramwajowej. Po sukcesie tego przedsięwzięcia postanowiono połączyć szynami Łódź z Pabianicami i Zgierzem. Na mocy zezwolenia z dnia 6 stycznia 1899 r. podpisanego przez cara Mikołaja II dwa Konsorcja: "Łódzko-Zgierski" i " Łódzko-Pabianickie Elektryczne Wąskotorowe Koleje Podjazdowe" pod przewodnictwem Juliusza Kunitzera, otrzymały zgodę na budowę dwóch linii (budowy przeprowadziła firma AEG). Po dwóch latach prac, dokładnie 17 stycznia 1901 r. oddano do użytku połączenie do Pabianic, a dwa dni później do Zgierza i tym samym rozpoczęła działalność zajezdnia Chocianowice.
Na początku jej zaplecze techniczne nie było wielkie, posiadała czterotorową halę oraz własną elektrownię (zasilała ona linię do Pabianic). Przez lata hala była rozbudowywana i modernizowana. W 1972 r. przy zajezdni zbudowano pętlę tramwajową, która obecnie po zmianie infrastruktury pełni funkcję placu postojowego. Do dnia dzisiejszego zachowały się ceglane budynki dawnej elektrowni oraz wieża do schładzania wody. Nie ujrzymy niestety już wysokiego komina kotłowni.
W grudniu 1973 r. na terenie zajezdni, w jubileusz 75-lecia powstania komunikacji miejskiej w Łodzi odsłonięto uroczyście pomnik "Pamięci Tramwajarzy Łódzkich 1939 - 1945".
Warto wiedzieć:
Chocianowice to dawna podłódzka wieś, obecnie część miasta Łodzi, należąca do dzielnicy Górna.
Polecam:
http://www.psmkms.krakow.pl/index.php/tramwaje/tramwaje-w-polsce/lodz/1455-zajezdnia-chocianowice , http://www.muzeum.mpk.lodz.pl/Ikonografia/galeria01/gal_10.htm