Dwupiętrowy budynek stojący przy ul. Rudzkiej 7 (dawniej ul. Piłsudskiego) pierwotnie pełnił funkcję siedziby magistratu Rudy Pabianickiej, w okresie kiedy była ona samodzielnym miastem. W 1939 r. podjęto decyzję o dobudowie drugiej części budynku w celu powiększenia ilości pomieszczeń biurowych. W nowym budynku znalazła miejsce Miejska Biblioteka Publiczna, która funkcjonuje do dziś.
Na dawnym budynku magistratu (dawne wejście główne do niego jest obecnie częściowo zamurowane i utworzono okno; budynek obecnie pełni funkcje mieszkalne) znajduje się marmurowa, pamiątkowa tablica autorstwa J. Budzyńskiego. Wykuty jest na niej napis "GRUNWALD 15 VII 1410 RUDA PABIANICKA 15 VII 1945"
Warto wiedzieć:
Ruda Pabianicka otrzymała prawa miejskie 14 lutego 1923 r. W okresie II wojny światowej zarząd niemiecki 1 kwietnia 1940 administracyjnie włączył ją do granic Litzmannstadt z nazwą Lodsch (Łódź). Po zakończeniu działań wojennych Ruda odzyskała swój status samodzielności ale na krótko, bowiem 13 lutego 1946 r. została przyłączona do Łodzi.