Historia powstania budynków mieszczących się przy ul. Tuwima 34 (d. ul. Przejazd) sięga roku 1908 i bezpośrednio jest związana z powstałym w 1905 r. z inicjatywy księdza Jana Albrechta Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich. Pierwotnie siedzibą Stowarzyszenia był budynek należący do parafii przy kościele Św. Anny. Wraz ze zwiększającą się liczbą członków (w 1906 roku w Łodzi działały już trzy koła Stowarzyszenia) podjęto decyzję o zakupie placu pod budowę nowej siedziby.
Stowarzyszenie kupiło w 1908 r. działkę przy ul. Tuwima 34. Rok później poświęcono kamień węgielny pod budowę obiektu, a w 1910 r. został uroczyście oddany do użytku pod nazwą Dom Ludowy. Znajdowała się w nim m.in. biblioteka, sala teatralna, pokoje do zebrań, piekarnia. Z czasem uruchomiono pralnię (1919 r.) oraz kino "Ikar" (1920 r.). W okresie II wojny światowej Dom Ludowy został zajęty przez okupanta, który urządził w nim kasyno wojskowe. Po zakończeniu działań wojennych obiekt przeszedł w ręce Ludowego Wojska Polskiego, a Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich w 1947 r. zostało zdelegalizowane.
W 1961 r. do dawnego Domu Ludowego przeniesiono Garnizonowy Klub Oficerski i otwarto kino "Oka". W roku 1991 r. po wielu trudach Stowarzyszenie na mocy wyroku sądowego zostało reaktywowane ze statusem z 1921 r. Odzyskało również w 2004 r. skonfiskowane mienie w postaci Domu Ludowego do którego powróciło.