Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Dom Otto Gehliga

Budowniczym i jednocześnie właścicielem domu przy ul. Tuwima 17 w Łodzi (dawniej ul. Przejazd 15/17) był Otto Gehlig, który przybył do Łodzi z Wrocławia na zaproszenie łódzkiego fabrykanta Juliusza Heinzla.

Budowa domu została ukończona w 1883 roku. Budynek przystosowany był do wykonywanego przez właściciela zawodu, obok części mieszkalnej funkcjonował tartak i stolarnia. W miarę wzrostu zamożności Gehlig przerobił dom według własnego projektu. Z jego obu stron symetrycznie dobudował niskie pawilony z tarasami na dachach. Zmianie uległ także dach i część środkowa budynku - pojawiły się lukarny, czyli pionowe okienka na dachu doświetlające poddasze. Parterowy dom mieszkalny otrzymał nowy kształt, uzyskując wygląd bogato dekorowanej rezydencji - w stylu niemieckiego renesansu połączonego z niderlandzkim manieryzmem.

Gehlig był sławny wśród łódzkich architektów, ale z uwagi na brak formalnego wykształcenia jego plany były podpisywane przez innych twórców, m.in. Hilarego Majewskiego, Franciszka Chełmińskiego. Według jego planów wzniesiono budynek Filharmonii Łódzkiej (obecnie już nieistniejący), Pałac Heinzla.

W 1904 roku budowle stanowiące przedsiębiorstwo Gehlinga zniszczył pożar. Do czasów nam współczesnych pozostała tylko willa-rezydencja, która została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

saper1390 sobota, 03 marca 2012, 19:04
Obecnie dom Otto Gehliga jest otoczony wysokim płotem i z tego powodu nie ma możliwości sfotografowania go. Czeka w kolejce na kapitalny remont.
saper1390 czwartek, 25 lutego 2016, 20:59
... i w końcu się doczekał.
W ramach projektu "Mia100 Kamienic" rozpoczęto w 2015 r. jego remont. "Przygotowaniem projektów zajmuje się pracownia architektoniczna RWSL. Do tej pory m.in. wykonano inwentaryzację za pomocą skanera 3D. Jest to innowacyjna metoda, dzięki której możliwe jest uzyskanie dokładnych pomiarów nawet najmniejszych detali architektonicznych". Zainteresowani mogą zobaczyć jak wyglądało skanowanie:
https://www.radiolodz.pl/posts/15673-skanowanie-laserowe-pomaga-w-remoncie-domu-otto-gehliga-video
Już we wstępnej fazie prac renowacyjnych odkryto cenne polichromie, które po zdjęciu z sufitu zostały przewiezione do Krakowa, gdzie pod okiem specjalistów zostaną odpowiednio zakonserwowane. Po odnowie powrócą do "swego domu" na nowe sufity.
Po remoncie dawny dom Gehliga już nie będzie obiektem mieszkalnym. Są plany aby w jego wnętrzach utworzyć przestrzenie np. dla biblioteki, księgarni, klubu.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na