Przy zbiegu ulic: Kilińskiego i Tuwima w Łodzi nie sposób jest nie zauważyć monumentalnego, narożnego budynku. Jest nim zabytkowy budynek Poczty Głównej. Plany budowy opracował petersburski architekt Michał Boczarow. Aby obiekt mógł być wzniesiony w ówczesnych warunkach miejskich projekt "przeszedł" przez ręce architekta Dawida Lande (polski architekt, działający przede wszystkim na terenie Łodzi) - plany zaakceptowano.
Wykonawstwo powierzono powierzono firmie "Olszer i Szczeciński", a koszt przedsięwzięcia wyceniono na 180 tys. rubli. Budowa trwała 2 lata tj. od wiosny 1901 r. do połowy 1903 r., na nieruchomości należącej wcześniej do Karola Hofrichtera. Budynek jest trzykondygnacyjny, stanowią go dwa skrzydła usytuowane do siebie pod kątem prostym. Naroże skrzydeł jest nakryte ośmioboczną kopułą. Całość jest ozdobiona neorenesansową ornamentyką.
Od chwili otwarcia tj. od 2 lipca 1903 r. budynek pełni do dziś swoje pierwotne założenie czyli urzędu pocztowego. W 2009 r. przeszedł kompleksowy remont odzyskując m.in. swoją pierwotną kolorystykę elewacji.