Filip Margulies w latach 80-tych XIX w. należał do grona najwybitniejszych przemysłowców w Zgierzu, obok Meyerhoffa, Borsta czy Josephsona. W 1889 r. wybudował murowaną, dwupiętrową tkalnię wraz z kotłownią i kominem fabrycznym, na rogu ulicy Długiej 77 i Nowego Rynku. W latach następnych dostawiono budynek magazynu. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej firma tekstylna Moszela Eigera i Szlomo Sirkesa zakupiła od niego i rozbudowała fabrykę przy Nowym Rynku.
Pochodzący z 1840 r. dom przylegający do budynku fabrycznego był pierwotnie własnością Gotliba Daliha. Przebudowywany w latach 1905, 1910 i 1911 według projektu arch. Stefana Lemmené. W swoim czasie mieszkanie rodziny jednego z wspólników. Obecnie siedziba ZUS.
W zakładzie produkowano tkaniny czesankowe na ubrania męskie. Na produkcji było zatrudnionych około 100 robotników. Znajdowały się tutaj m. in. przędzalnia, tkalnia sukna, mieszalnia surowca. Wykończalnia firmy funkcjonowała przy ulicy Zegrzańskiej (obecnie ul. Dąbrowskiego). Z upływem lat stała się największą żydowską fabryką w mieście, ciesząca się sporą renomą za granicą.
Jako ciekawostkę można dodać iż Szlomo Sirkes oprócz prowadzenia interesów zajmował się... poezją.