Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Pławno

Kapliczka w miejscu spalonego kościoła

Parafia w Pławnie została wyłoniona z parafii w Gidlach już w 1613 r. Wtedy też ówcześni właściciele wsi, Przerębscy, ufundowali pierwszą, drewnianą świątynię pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Niestety, pożar pochłonął ją niemal doszczętnie (zachowała się jedynie chrzcielnica i dwa ołtarze). Kościół odbudowano w 1729 r. za sprawą kolejnego dziedzica – Andrzeja Morsztyna. Także on nie oparł się żywiołowi ognia. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono w jego miejscu kapliczkę i przystąpiono do budowy trzeciej z kolei świątyni. I znów głównymi fundatorami byli właściciele Pławna, Gruszeccy.

Budowę rozpoczętą w 1878 r. opóźnił kolejny wielki pożar, tak, że konsekracji dokonano dopiero w 1904 r. Tym razem się udało. Trzeci pławieński kościół  stoi do dziś i ciągle nosi to samo wezwanie.

W jego pobliżu zwraca uwagę zadbany skwer ze współczesną, trójstopniową kapliczką. Wymurowano ją z cegły klinkierowej w miejscu starszej, ta z kolei wystawiona została – jak głosi inskrypcja – na miejscu kościoła, który spłonął 18.06.1810 r. W jej wnęce czuwa św. Antoni trzymający na ręce Dzieciątko Jezus.

Na jednym z krańców skweru przed kapliczką posadzono w 2015 r. Dąb Pamięci poświęcony zamordowanemu w Katyniu porucznikowi rezerwy WP Stanisławowi Zatońskiemu.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pławno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na