Pierwszy kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Krakowskiego w Pławnie zbudowany został z drewna w 1615 roku. Uległ on jednak dewastacji, natomiast zachowanymi pamiątkami po nim są trzy ołtarze i kamienna chrzcielnica. W miejscu zniszczonej świątyni powstała nowa, drewniana pod dawnym wezwaniem, wybudowana przez Andrzeja Morsztyna, kasztelana nowosądeckiego i właściciela Pławna. W 1810 roku budynek doszczętnie spłonął.
Obecny murowany kościół wykonany w stylu romańskim powstał pod koniec XIX wieku dzięki staraniom ówczesnego właściciela Pławna Władysława Gruszeckiego i jego mieszkańców. Wewnątrz kościoła znajduje się kopia tzw. "Tryptyku z Pławna" - jednego z najwybitniejszych dzieł plastyki wczesnorenesansowej w Polsce.
Autor tego dzieła jest anonimowy, wiadomo tylko, że "Tryptyk z Pławna" powstał pomiędzy 1515 a 1520 rokiem. Gdy ołtarz jest zamknięty, to ukazuje malarskie wizerunki Chrystusa i Maryi, zaś gdy jest otwarty, to przedstawia sześć polichromowanych i złoconych płaskorzeźb ilustrujących sceny dotyczące wydarzeń z 1079 roku, kiedy to z rozkazu Bolesława Śmiałego stracono biskupa Stanisława ze Szczepanowa.
W 1942 roku hitlerowcy wywieźli tryptyk do Krakowa. Obecnie oryginał przechowywany jest w Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie.