O Kierzlinach pierwsze wzmianki pojawiają się w dokumentach kapituły warmińskiej wystawionych w 1519 roku przez Mikołaja Kopernika, istniała tu wówczas osada rybacka. Lokacja tego miejsca nastąpiła w 1611 roku i od tego momentu Kierzliny stanowiły własność biskupów warmińskich, z tą też chwilą mieszkańcy otrzymali prawo połowu ryb w jeziorze na własne potrzeby. W późniejszych latach tereny te stanowiły dobra rycerskie, do roku 1945 funkcjonowała tu niemiecka nazwa Kirschlainen a współcześnie jest to wieś sołecka oddalona kilka kilometrów od Barczewa.
W miejscowości tej znajdują się dwie neogotyckie kapliczki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Umiejscowiono je przy głównej drodze. Obydwie znajdują się za ogrodzeniem, na terenie prywatnych posesji. Kapliczki są zbliżone do siebie architektonicznie, murowane z czerwonej cegły licowej na rzucie kwadratu, posiadające ostrołukową wnękę w elewacji frontowej i przykryte dwuspadowym daszkiem. Jedna posiada rozbudowany i wysoko uniesiony szczyt schodkowy oraz prostokątne blendy w partiach cokołu, druga jest raczej prostszej konstrukcji.
Kapliczki są zadbane i widać tu opiekę ich właścicieli, niestety ze względu na ich umiejscowienie nie są wpisane do rejestru zabytków.
Opisując Kierzliny warto jeszcze napomknąć o pobliskiej wsi Studzianek, dawniej Kutzborn, należącej do tego samego sołectwa. Tutaj na terenie dawnego gospodarstwa znajduje się również kapliczka, inna niż te wymienione. Przede wszystkim jest to budowla niszczejąca i chyląca się ku ruinie, trudno nawet odczytać jej kształt i detale. Do spękanych murów oraz osypujących się cegieł trzeba dodać bardzo utrudniony dostęp, co w konsekwencji nie daje wiele szans na jej ocalenie.