Jak większość miejscowości dawnego terenu Prus Wschodnich okresie I wojny światowej, podobnie i Jedzbark znalazł się w zasięgu działań. Związana jest nawet z tym pewna historia mówiąca o zestrzeleniu samolotu, które miało mieć miejsce 27 sierpnia 1914 roku. Upamiętnieniem wydarzeń z tamtego okresu jest monumentalny pomnik poświęcony poległym podczas I wojny na wszystkich jej frontach.
Tzw. „Denkmal” powstał w roku 1919, a jego wykonawcą był Józef Sommer. Umiejscowiony on jest na wydzielonym terenie na wzniesieniu, nieznacznie oddalony od centrum miejscowości. Pomnik to sporych rozmiarów konstrukcja z kamienia polnego, którym centralnym elementem jest ponad dwumetrowej wielkości rzeźba Chrystusa, stojąca pośrodku tej instalacji na dodatkowym postumencie wykonanym również z kamienia.
Wokół figury umieszczono dwie tablice, inskrypcje na nich zawierają 17 nazwisk mieszkańców wsi Jedzbark (Hirschberg) i 2 nazwiska poległych z sąsiedniej miejscowości Odryty (Odritten). Obok tego pamiątkowego obelisku znajdują się mogiły, niestety brak jakichkolwiek informacji na ten temat.
Pomnik w Jedzbarku nie jest wpisany do rejestru zabytków, jednakże jest to jeden z ciekawszych i najlepiej zachowanych takich obiektów upamiętniających tamten okres.