Kaplica znajduje się na skrzyżowaniu ulic Bogumińskiej z przedłużeniem ulicy Wiejskiej, jadąc w kierunku Turzy Śląskiej, Chałupek, DK 78. Dla kierowcy może być ona trudna do zauważenia, gdyż zlokalizowana jest na rogu owego przedłużenia ul. Wiejskiej, ale na tym odcinku drogi krajowej występuje nachylenie terenu, w związku z czym może to być jakieś ułatwienie dla wspomnianego kierowcy.
Kaplica została ufundowana przez rodzinę Goldmannów w latach 20. XX wieku, jako wotum wdzięczności za powrót do zdrowia, ciężko chorej pani Hildegardy Goldmannowej, żony własciciela miejscowej cegielni, Henryka Goldmanna.
Kaplica jest zbudowana z cegły, otynkowana, na planie półokręgu (ok. 75 % okręgu), od frontu zamkniętego trzema bokami, przekryta dachem wielopołaciowym, na którego styku kalenic, osadzono niewysoką wieżyczkę, na sygnaturkę, zwieńczoną płaskim daszkiem hełmowym. W elewacji frontowej, widoczny otwór drzwiowy zostal zwieńczony półokrągłym łukiem, w którym osadzono dwuskrzydłowe drzwi, przeszklone na ok. 80 % swojej powierzchni, podzielonej małymi polami. Nad otworem drzwiowym widoczny jest nieduży naczółek, pod którym widać krzyż , wykonany prawdopodobnie w tynku. W elewacjach bocznych ( trzech ściankach ), wykonano otwory okienne, zwieńczone półokrągłymi łukami, opartymi na małych “gurtach”. Stolarka okienna posiada małe okienka, z tzw. “efektem szronowym”, podzielone na 11 pól.
Wewnątrz na ołtarzu, w centralnej jego części widoczna jest figura Najświętszej Maryi Panny, ze złożonymi do modlitwy dłońmi, znajdująca się w drewnianej “bruździe”, ozdobionej żarówkami, które wieczorem oświetlają figurę. Przed figurą Najświętszej Maryi Panny po lewej stronie stoi figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką kaplicy, a jednocześnie jest patronką m. in. misji. Wygląda na to, że powrót do zdrowia żony właściciela miejscowej cegielni mógł być odebrany jako wypełnienie jakiejś“misji”, chociaż, niekoniecznie... Po prawej stronie drewnianej bruzdy, stoi mała figurka św. Antoniego z Dzieciątkiem, a na lewej ścianie kaplicy wisi obrazek z wizerunkiem jej patronki.
Część bryły kaplicy znajduje się na terenie dawnej posesji rodziny Goldmannów, o ile nie ich następców, chociaż “źródła” milczą na ten temat...