Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Kamienica Józefa Orłowskiego

Ulica Ryszarda Knosały, poświęcona warmińskiemu działaczowi to krótki trakt znajdujący się w północnej części dzielnicy Podgrodzie. Dawna nazwa tego zaułka to Garten-Straße i można już ją odnaleźć na planie miasta z 1892 r., a także w książce teleadresowej z lat 1898 – 1913. Na innych planach pochodzących z lat dwudziestych XX w. można dostrzec iż wówczas ulica była obustronnie zabudowana, współcześnie pozostało bardzo niewiele z tamtych budynków ale z pewnością godny uwagi jest eklektyczno – secesyjny dom z numerem siedem.

Kamienica należała do firmy Orłowski & Company, zbudowano ja w latach 1904 – 1905 i rozbudowano w 1922 r. W czasie kiedy powstała była to dzielnica przemysłowo – fabryczna, dlatego przeznaczona była głównie pod wynajem dla lokatorów o wyższym statusie społecznym. Znane nazwiska tamtego okresu które tu zamieszkiwały to Richard Wiechert i Felix Wronka, obaj byli fabrykantami a Felix Wronka dodatkowo był członkiem rady miejskiej. Natomiast w lokalu znajdującym się po stronie zachodniej zamieszkiwał sam właściciel Józef Orłowski, był on właścicielem tartaku.

Jest to budowla podpiwniczona z użytkowym poddaszem, posiada dwie kondygnacje i jest konstrukcji sześcioosiowej. Kamienica wykonana została z cegły i kamieni polnych z użyciem zaprawy cementowo – wapiennej, całość została przykryta dwuspadowym dachem z trzema lukarnami. Ciekawa jest środkowa część elewacji, znajduje się tu bowiem weranda z balkonem podparta masywnymi kolumnami. Od południowej strony znajduje się jednokondygnacyjna przybudówka z werandą, dostawiono ją jeszcze przed rozbudową.

Po II wojnie światowej dom przede wszystkim pełnił funkcję lokali kwaterunkowych, duże pojedyncze mieszkania przerobiono na kilka mniejszych. W ostatnich latach kamienica przeszła gruntowny remont ze ścisłym uwzględnieniem zachowania elewacji zewnętrznej, która była tynkowana fakturowo o secesyjnej dekoracji. W rejestrze zabytków obiekt znalazł się już w 1989 r.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na