Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Remiza Straży Pożarnej.

Już w średniowieczu ówczesna straż pożarna miała swoją siedzibę przy olsztyńskim ratuszu, na mieszkańców natomiast nałożono szereg obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową. Niestety zarządzenia te nie były raczej skrupulatnie respektowane co w konsekwencji doprowadzało do częstych pożarów. Największy miał miejsce w 1620 r. kiedy to spłonęło niemalże całe miasto.

W XIX w. strażacy otrzymali nową siedzibę a były to opuszczone pomieszczenia dawnego więzienia i aresztu w Bramie Górnej. Niestety brakowało tam zaplecza dla strażaków. Na początku XX w. podjęto decyzję o budowie całkowicie nowej placówki przeznaczonej na potrzeby pożarnictwa i umiejscowiono ją na Dolnym Przedmieściu przy Targu Końskim, tuż przy styku największego węzła komunikacyjnego. Współcześnie jest to ul. Niepodległości i przylegająca do niej ul. Michała Lengowskiego.

Projekt nowej remizy powierzono miejskiemu architektowi Maxowi Boldt i realizacja tych planów odbywała się w błyskawicznym tempie. W kwietniu 1909 r. Boldt przedstawił wyniki swojej pracy i już maju rozpoczęto prace budowlane aby 30 listopada tego samego roku uroczyście oddać ten obiekt do użytku. Remizę podobnie jak Nowy Ratusz wybudowano w stylu neorenesansowym z drobnymi elementami baroku i posiada bardzo ciekawą bryłę. Budynek jest piętrowy z użytkowym poddaszem, w jednym narożniku oficyna z przeszkloną galerią na piętrze a drugi narożnik to czworoboczna masywna wieża. Na wieży zamontowano zegar a na jej kalenicy syrenę alarmową.

Pierwotnie obok remizy wzniesiono stajnię dla 20 koni z magazynem siana oraz punktem weterynaryjnym. becnie pomieszczenia te wykorzystywane są jako garaże. Godny uwagi jest też frontowa fasada w przyziemiu, zachowały się cztery duże dwuskrzydłowe drzwi przez które dawniej wyjeżdżały jednostki na akcje gaśnicze.

Pewną ciekawostką z początkowych lat działalności remizy jest fakt iż pierwszym zastępcą komendanta straży był David Mendelsohn, ojciec Ericha światowej sławy architekta urodzonego w Olsztynie. Współcześnie obiekt ten pełni tą samą funkcję a na terenie przyległym stacjonuje Wojewódzka Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej.

W 1989 r. remiza została wpisana do rejestru zabytków, a w 1990 r. przeszła gruntowny remont.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na