Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Komalwy

Klasycystyczny dwór (XIX w.)

Jak większość warmińskich wsi powstałych w wieku XIII i XIV, Komalwy również zostały założone jako pruska wieś służebna z nadania wójta biskupiego Henryka von Lutra. Pierwsze wzmianki o tym fakcie sięgają roku 1333. Przez wieki cały majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, gdyby wyliczać cała genealogię byłaby to bardzo długa lista. Warto tylko nadmienić jeden fakt z dziejów tej wsi, otóż po zniszczeniach wojennych z lat 1454-1466 cały majątek dość długo stał opuszczony. W 1508 r. zainteresował się nim wuj Mikołaja Kopernika biskup Łukasz Watzenrode i przekazał go Stenclowi Kellerowi, wówczas to dopiero rozpoczął się proces odbudowy mocno podniszczonych dóbr. W 1774 r. Komalwy nabył baron Teodor Gustaw von Sass, z pruskiej gałęzi rodu wywodzącego się z Westfalii. W ich rękach majątek pozostał już aż do końca II wojny światowej i to ta rodzina właśnie w wybudowała istniejący do dzisiaj dwór, park, oraz liczne budynki gospodarcze.

Jest budynek wzniesiony na rzucie prostokąta, w stylu klasycystycznym, parterowy z wykorzystanym poddaszem. Wewnątrz charakteryzuje go bardzo wysokie podpiwniczenie. Po II wojnie cały majątek przeszedł na własność Państwowych Gospodarstw Rolnych, rozparcelowano ziemię, a dwór został budynkiem mieszkalnym. Obecnie jest to własność prywatna, niestety budowla wymaga kapitalnego remontu i na szczęście bardzo powoli jest to czynione. Gorzej przedstawia się stan parku, tylko oczyma wyobraźni możemy zobaczyć tę aleję wiekowych lip która kiedyś niemal okalała cały teren. Dziś jest tylko jej szczątkowa część, równie piękna.

Opis uzupełnił: maniek66 18-04-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Komalwy
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na