Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela (1786-1787)

Wilczkowo

Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela (1786-1787)

Data powstania wsi Wilczkowo - dawna nazwa Wolfsdorf - to 2 kwietnia 1332 roku. Wtedy to właśnie biskup Henryk Wogenap nadał lokację. Już wówczas jego zamierzeniem było wybudowanie kościoła w tej miejscowości, miało znaczenie zapewne to, że Wilczkowo leżało przy trakcie z Dobrego Miasta do Miłakowa. W każdym razie pierwsze wzmianki o powstaniu parafii pochodzą właśnie z XIV wieku. Nie wiadomo natomiast co było przyczyną ponowienia lokacji, miało to miejsce 26 października i dokonał tego biskup Herman z Pragi. Więcej danych zachowało się o duchownych, w 1481 r. proboszczem w Wilczkowie był Jan Wilde, który najprawdopodobniej został później sufraganem warmińskim. Z początkiem XVI w. parafia ta należała do dekanatu orneckiego, miała również filię Rogiedle.

Obecna świątynia budowana była w latach 1786 – 1787, konsekrowana została 25 października 1789 r. przez biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego ku czci św. Jana Chrzciciela i św. Apolonii. Wyposażenie kościoła dokonano rok później w 1790 r.

Jest budowla utrzymana w stylu baroku, murowana i otynkowana, dach wielospadowy kryty dachówką, na środku dachu niewielka arkadia z wieżyczką. Główne wejście znajduje się w murowanej na planie kwadratu, strzelistej wieży. Cała budowla choć niewielka sprawia wrażenie masywnej, a z pewnością bardzo charakterystyczna i rozpoznawana z daleka jest wspomniana wieża. Jest ona zakończona małą kopułą na której umieszczono metalowy krzyż z chorągiewką. Na niej są dwie daty; 1787 czyli rok ukończenia budowy i 1923, data zakończenia rozbudowy, chociaż prawdopodobnie zakończono ją w 1921 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje urokliwy malowany drewniany sufit, ołtarz główny i boczne, ambona i piękny prospekt organów. Wszystko utrzymane w konwencji baroku.

Wokół kościoła możemy odnaleźć jeszcze ślady dawnego cmentarza, nagrobki z niemieckimi inskrypcjami pochodzą w większości z początku ubiegłego wieku.

Opis uzupełnił: maniek66 12-08-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wilczkowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na