Piotr Paliński (1853-1950) to postać wyjątkowa i niestety trochę dziś zapomniana. Nauczyciel, pisarz, dziennikarz, krajoznawca, autor wielu monografii (m.in. powiatu wągrowieckiego) i przewodników po Wielkopolsce, Pomorzu, Kaszubach, Pałukach. Był inicjatorem założenia Stowarzyszenia Katolickich Nauczycieli – organizacji traktowanej przez zaborców za jawnie antypruską. Pod kilkoma pseudonimami publikował w wielu lokalnych gazetach setki artykułów o wyraźnie patriotycznym zabarwieniu. Kierował się dewizą: „Pracą a Bogiem! Ani się gniewu lękam, ani dbam o łaski!”
Zwolniony z pracy (po 23 latach w zawodzie nauczyciela) wyemigrował do Niemiec, potem do Holandii, gdzie założył placówkę polonijną. W 1919 r. powrócił do kraju. Dziewięć lat później zamieszkał w Wągrowcu. Tam też zmarł w wieku 97 lat. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Medalem Powstańców i Wojaków oraz pośmiertnie Medalem Rodła.
Aby pamięć o Piotrze Palińskim nie zanikła, jedną z ulic w Wągrowcu oraz tamtejszą Bibliotekę Pedagogiczną nazwano jego imieniem a na skromnym domku przy ul. Opackiej 5 umieszczono pamiątkowa tablicę z napisem: „W tym domu mieszkał w latach 1928-1950 Piotr Paliński (1853-1950) nauczyciel,krajoznawca, patriota.”