Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Pozostałości po dawnej fabryce Abrama Prussaka

Łódź

Pozostałości po dawnej fabryce Abrama Prussaka

W okresie rozwoju przemysłowego Łodzi fabryki były jej nieodłącznym wizerunkiem, stały się symbolem tego miasta. Obecnie wiele z nich już nie istnieje i bezpowrotnie zniknęło z mapy Łodzi. Przy zbiegu ulic Stefana Żeromskiego i Adama Mickiewicza obecnie znajduje się Hotel Qubus, McDonalds i stacja paliw. Pierwotnie w tym miejscu, od 1888 r. funkcjonowała fabryka sztucznej wełny.

W roku 1896 manufakturę kupiła spółka "A.Prussak" ( Abram Prussak wraz z pięcioma synami ). Cały obiekt fabryczny został rozbudowany i przekształcony w przędzalnię, tkalnię, farbiarnię i wykańczalnię. W roku 1920 fabryka była znana pod nazwą "Przemysł Wełniany A.Prussak". Rok 1931 był początkiem końca funkcjonowania zakładów ze względu na spadek ruchu w przemyśle wełnianym, co poskutkowało upadłością przedsiębiorstwa Prussaka. Fabryka jednak z wielkimi trudnościami przetrwała do 1939 r.

W okresie II wojny światowej, jak w większości tego typu obiektów okupant prowadził swoją produkcję. Fabryka nosiła wówczas nazwę Zakłady Graudusa i Jancke’go. Po zakończeniu działań wojennych dawną fabrykę dołączono do Zakładów Przemysłu Wełnianego im. Norberta Barlickiego - Norbelana (znajdowała się ona od strony ul. Żeromskiego. Pierwotnie w latach 1906-1945 należała do Karola Eiserta. Po 1945 roku została upaństwowiona. Funkcjonowała do 1998 r. Obecnie nie ma śladu po niej ).

Dziś już nie ma śladu po fabryce Prussaka, została tylko zapisana historia, archiwalne zdjęcia i ... niewielki fragment muru - ściany przez który wyjeżdża się ze stacji paliw na ul. Gdańską.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na