Prejłowo, miejscowość założona w 1380 r. jest jednym z tych miejsc, które znajduje się trochę z dala od częściej uczęszczanych szlaków i w ten sposób życie toczy się tu też innymi torami. Typowy warmiński zakątek, w centrum którego umiejscowiono wysoką przydrożną kapliczkę z dzwonniczką. Tego rodzaju kapliczki konieczne były tam, gdzie wieś pozbawiona była kościoła i była w pewnym oddaleniu od najbliższej świątyni. Dzwonniczka wówczas wyznaczała religijny rytm życia takiej społeczności, zwłaszcza w tzw. miesiącach maryjnych.
Tę w Prejłowie usytuowano na niewysokim wzniesieniu. Jest ona konstrukcji jednostronnej o trzech piętrach nisz i płycinie w części bazowej, w której umieszczono datę fundacji - 1901 r. Najniższa oszklona wnęka kryje w sobie figurkę Najświętszej Maryi Panny. W otwartej niszy tuż nad nią znajduje się krucyfiks. Najwyższy poziom to dzwonniczka z wąskimi ostrołukowymi otworami, po bokach i od tyłu podkreślono kształt tej budowli wysokimi blendami.
Kapliczka jest bardzo dobrze utrzymana i doskonale widać iż wieś nad nią czuwa. Ustawiono przed nią drewnianą ławeczkę a do kapliczki prowadzą betonowe schody, na stopniach których ciągle można natknąć się na kwiaty i lampiony.