Pajtuny usytuowane są przy gminnej drodze prowadzącej do Purdy. To mała i cicha miejscowość położona wśród pól i niewielkich stawów. Spacerując po tej wsi możemy się dopatrzeć jeszcze ciekawej wiejskiej zabudowy nawet z początków XX w., bardzo charakterystycznej dla tego regionu. W Pajtunach natkniemy się także na dwie warmińskie kapliczki, jedna w centrum natomiast druga postawiona przy polnej drodze do miejscowości Patryki.
Kapliczka stojąca w centrum i przy głównej drodze zarazem pochodzi z XIX w., jest murowana z czerwonej cegły, dwupoziomowa oraz przykryta dwuspadowym daszkiem zwieńczonym smukłym krzyżykiem z chorągiewka wiatrową. Jej konstrukcja to prosty korpus z podkreśloną blendami częścią bazową. Od frontu dwie oszklone ostrołukowe nisze: w dolnej duża figurka Matki Bożej, w górnej figurka Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapliczka stoi na wydzielonym terenie, jest bardzo zadbana i estetycznie ogrodzona.
Jeśli ktoś będzie podróżował tą droga nie sposób jej nie zauważyć, i jeśli poświęcimy czas aby ją obejrzeć to warto znaleźć jeszcze parę minut żeby odnaleźć tę drugą przy może niezbyt ciekawe polnej drodze. Na pewno widok jaki zastaniemy zrekompensuje nasze trudy. To bardzo ładna kapliczka. Może nie zadbana tak bardzo jak ta w centrum Pajtun, ale nadal posiadająca swój urok. Jest ona również murowana z czerwonej cegły i ogrodzona skromnym płotkiem. Posiada wysoką część bazową i rozbudowany korpus na podwójnym schodkowym fryzie. W górnej części trzy ostrołukowe nisze z figurkami wotywnymi. Całość przykryta daszkiem krzyżowym.
Dodatkowym i ciekawym atutem tego miejsca jest samo położenie - wśród pól i drzew, na skarpie i w pewnym oddaleniu od siedlisk. Wokół cisza i jeśli na moment chcemy być sami, to nie trzeba już iść dalej.