Chynów jest siedzibą jednej z gmin w powiecie grójeckim. Jej historia sięga czasów średniowiecza. Na przełomie XIV i XV w. była własnością wojewody mazowieckiego Piotra Pilika (Pilikowicza) posługującego się herbem Rogala. Właśnie Pilik, do którego należały rozległe dobra na Mazowszu, był założycielem parafii w Chynowie i fundatorem jej pierwszego kościoła w 1434 r.
Dzisiejsza chynowska świątynia powstała w XVII w., ale do jej budowy wykorzystano materiały z wcześniejszego obiektu. Z tego powodu kościół św. Trójcy uznaje się za najstarszą modrzewiową świątynię Mazowsza. Od początku istnienia kościoła św. Trójcy teren wokół niego pełnił funkcję cmentarza grzebalnego dla wiernych parafii. Cmentarz z kościołem pośrodku otoczono ceglanym murem. Nekropolia służyła parafii do czasu wprowadzenia zakazu grzebania zmarłych wokół kościołów i utworzenia nowego cmentarza. Z czasem ślady wokół kościoła uległy zatarciu.
Do dziś zachowała się duża płyta nagrobna z XVI w. Znaczyła ona miejsce spoczynku kanonika warszawskiego Bartłomieja z Belska Starego. Na płycie widnieją herby i rok śmierci kanonika (1527) oraz mało czytelna gotycka inskrypcja. Piaskowcowe epitafium wyeksponowano w pobliżu krzyża misyjnego.