Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Głogów

O Głogowie słów kilka

Głogów to blisko 70-tysięczne dolnośląskie miasto nad Odrą, położone na styku Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, stolica Ziemi Głogowskiej, siedziba władz miasta i powiatu głogowskiego. Jest jednym z głównych miast Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi już z 845 roku z mapy Europy Geografa Bawarskiego.

Początkowo ziemie te zamieszkiwane były przez słowiańskie plemię Dziadoszan, a Głogów był ich główną siedzibą. Miasto zapisało się na kartach historii między innymi słynną obroną Głogowa w 1109 roku. Uzyskując prawa miejskie w 1253 roku rósł w siłę, stając się obok Wrocławia i Legnicy, jednym z najważniejszych ośrodków życia społecznego, gospodarczego i militarnego Dolnego Śląska.

Pod koniec II wojny światowej Głogów zamieniony został w twierdzę, legł ostatecznie w gruzach, grzebiąc w ruinach świadectwa swojej wspaniałej i burzliwej historii. Lata powojenne to powolny okres odbudowy miasta i przywracania Głogowa do czasów jego świetności. Obudowano drogi i mosty, powstawały zakłady pracy, szkoły i osiedla mieszkaniowe. Rozwój miasta przyspieszyło odkrycie złóż rud miedzi w 1957 roku oraz decyzja o budowie w Głogowie huty miedzi, należącej do KGHM Polska Miedź S.A.

Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto odbudowę głogowskiej starówki, doszczętnie zniszczonej w wyniku działań wojennych w 1945 roku oraz powojennych rozbiórek. Ze względu na skalę i rozmach przedsięwzięcia, odbudowa trwa do dziś, będąc jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce i Europie. Odbudowano obiekty zabytkowe – Zamek Książąt Głogowskich, ratusz, gmach sądu i kościół Bożego Ciała, odrestaurowano fosę miejską, w której urządzono rozarium. Trwa odbudowa głogowskiej kolegiaty, najważniejszej świątyni Głogowa oraz jednej z najstarszych na Śląsku. Prowadzone są ponadto prace związane z udostępnieniem zwiedzającym obiektów Twierdzy Głogów, w tym kazamat i tuneli kontrminowych. Na odbudowę i zagospodarowanie czekają jeszcze gmach teatru im. Andreasa Gryphiusa oraz kościół św. Mikołaja.

Współczesny Głogów to ważny ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, edukacyjny i kulturalny. Działalność w mieście prowadzą m.in. Muzeum Archeologiczno-Historyczne (posiada w swoich zasobach jeden z największych w kraju zbiór ok. 35 tysięcy monet), Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Liszta, Orkiestra Zakładowa „Huty Miedzi Głogów”, Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także liczne stowarzyszenia i fundacje w tym Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, najstarsza tego typu organizacja na Dolnym Śląsku.

W Głogowie odbywa się wiele ważnych wydarzeń kulturalnych. Są nimi m.in. Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT (dawniej Zamkowe Spotkania Chóralne), Głogowskie Konfrontacje Literackie, Mayday Rock Festiwal, Przegląd Kultury Polskiej „Kresy”, koncerty karnawałowe Orkiestry Zakładowej „Huty Miedzi Głogów”, a także koncerty w ramach Festiwalu im. Andreasa Gryphiusa, Lubuskiej Cameraty i festiwalu Wratislavia Cantans.

Głogowskie ciekawostki:
wieża głogowskiego ratusza jest najwyższą na Śląsku i drugą co do wysokości wieżą ratuszową w Polsce – ma 80,35 m; na wysokości 47 m znajduje się taras widokowy,
− w centrum Głogowa znajduje się jedno z największych rond w Europie – jego środkowa wysepka ma powierzchnię ponad 5 ha,
do znanych głogowian należą:
Jan z Głogowa (wykładowca Akademii Krakowskiej, nauczyciel Mikołaja Kopernika, jako pierwszy w Polsce odnotował fakt odkrycia Ameryki),
Andreas Gryphius (poeta i dramaturg),
Kasper Elyan (w 1475 roku wydał książkę, w której pierwszy raz w historii ukazały się teksty wydrukowane w języku polskim), 
− Głogów jako jedno z trzech miast śląskich, obok Jawora i Świdnicy, otrzymał prawo do budowy luterańskiego ”Kościoła Pokoju”; niestety obiekt nie przetrwał do czasów współczesnych.

Zaproponował: przemow

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Głogów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na