Ostatnimi ruinami stojącymi do dziś na rynku głogowskiego Starego Miasta są pozostałości Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa. Budynek służył zespołom teatralnemu i operowemu do 1945 r., gdy w czasie walk o miasto legł w gruzach.
Budynek Teatru Miejskiego zaczęto wznosić w 1799 r., a zadanie to powierzono architektowi Krzysztofowi Walentynowi Schultzemu. Projektant nadał obiektowi wczesnoklasycystyczną formę. W elewacjach budynku wyróżniał się bogato zdobiony ryzalit z wejściami. Wieńczyła go nisza wsparta na dwóch kolumnach doryckich. W niszy tej umieszczono popiersie patrona teatru Andreasa Gryphiusa.
Głogowski teatr przechodził przebudowy w XIX i w latach 20. XX w., ale dotyczyły one głównie wnętrz. Zniszczony w 1945 r. budynek teatru nie został odbudowany. Po ponad 50 latach powstała Fundacja Odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Do dziś zabezpieczono ruiny przed ich dalszą degradacją i uprzątnięto teren. Ustawiono obok przeszkloną gablotę z miniaturą teatru z czasów jego świetności wraz z opisem.