Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Brody

Dwór i historia…

Jadąc z Wadowic do Krakowa, za Kalwarią Zebrzydowską, mijamy niepozorną wieś małopolską Brody, która wniosła istotny wkład w rozwój naszego ruchu ludowego. Początkowo był to przysiółek Zebrzydowic, od 1835 roku majątek rodziny Brandysów. Wchodząc w skład włości Jana Kanty Brandysa, administratora dóbr na dworze księcia Kazimierza Czartoryskiego i jego syna Wojciecha, powiększył i tak już znaczny podkalwaryjski majątek rodzinny.

Brandysowie, osiedlając się w Brodach w pierwszej połowie XIX wieku, zbudowali dwukondygnacyjny, późnoklasycystyczny, otoczony parkiem krajobrazowym dwór rodzinny, który odegrał historyczną rolę w ruchu ludowym. Właściciel, znany aktywista ludowy, utworzył w nim punkt poczty obywatelskiej, która była zarazem zakonspirowanym miejscem przerzutu emisariuszy i łączników polskiej emigracji na Zachodzie z krajem po upadku powstania listopadowego.

Tutaj wspólnie z pułkownikiem armii Królestwa Polskiego, Józefem Zalewskim herbu Junosza, jednym z „ojców” Sprzysiężenia Wysockiego, kierującym m.in. atakiem na warszawski arsenał, nie zwracając uwagi na upadek powstania listopadowego, przygotowywali kolejne powstanie zbrojne, które w założeniach miało mieć zasięg społeczny poprzez wciągnięcie do udziału społeczności wiejskich.

Sprawa „spaliła na panewce” po interwencji wysłanych przez Lelewela do Brodów emisariuszy. 1923 był kolejnym rokiem świetności dworu. W ówczesnej posiadłości senatora II Rzeczypospolitej, Ludwika Hemmerlinga, negocjowano podpisany później istotny dokument, zwany paktem lanckorońskim, będący porozumieniem partii centrowych i prawicowych, poprzedzający tworzenie rządu przez Wincentego Witosa.

Skutkiem porozumienia do dymisji podał się rząd Sikorskiego i powstał nowy gabinet pod wodzą Wincentego Witosa. W latach 30. XX wieku majątek przeszedł w ręce utworzonego w 1930 roku Związku Nauczycielstwa Polskiego, któremu został odebrany w 1945 roku celem przekazania Kalwaryjskiej Wytwórni Win. Od 1977 roku znajdował się w posiadaniu Zakładów Owocowo Warzywniczych w Tymbarku, a obecnie pozostaje w upadłości i niszczeje.

Zaproponował: Jurek K

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Brody
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na